4 роки тому
Немає коментарів

«Є такий простий, відомий усім вислів «квітучий край». Так називають землі, де знання, досвід людей, їх прихильність, їх любов до природи справді творять чудеса. Це наш, соціалістичний шлях» — так визначив наше ставлення до природи Л. І. Брежнєв у звітній доповіді XXV з’їздові КПРС.

Невід’ємною частиною природи є птахи. У лісі, на луках, у полі, в парку, саду, біля житла — скрізь вони привертають нашу увагу. Ми спостерігаємо, як одні з них у пошуках їжі стрибають по землі, інші — обстежують гілки й стовбури дерев. Ми милуємося їх польотом, формою тіла, красою оперення, дивуємося з їхньої поведінки. Не можемо уявити собі лісу без співу птахів, нас зачаровує пісня солов’я, жайворонка, навіть тихеньке тенькання якоїсь непомітної серед рослинних хащів пташки радує нас, створює добрий настрій.

Птахи — окраса природи. А яку велику користь приносять невтомні крилаті захисники полів, лісів, лук, садів! Хижі птахи живляться гризунами, які завдають на полях шкоди, зерноїдні — насінням бур’янів. Особливо корисні комахоїдні птахи, які поїдають дуже багато комах-шкідників. Серед птахів є мисливсько-промислові — людина використовує їх м’ясо, пір’я, пух. Деяких птахів людина приручила й одомашнила. За багато років завдяки штучному добору створено чимало порід свійських курей. Так, лише в Радянському Союзі їх налічується близько п’ятнадцяти. Усі вони походять від птахів одного виду — банківської курки, або курки джунглів, що й тепер водиться в лісах Індії, Бірми, Малайського архіпелагу.

Птахи становлять велику й різноманітну групу тварин. Вони поширені скрізь, де для них є їжа, сприятливі для життя умови. На земній кулі налічується 8600 видів птахів. У Радянському Союзі їх близько 700 видів, з них на Україні 360. Усіх птахів поділяють на 28 рядів. Найчисленнішим є ряд горобиних — (близько 4000 видів). За місцем оселення птахів поділяють на синантропних, або птахів культурного ландшафту, птахів лісу, лук, степу, берегових урвищ та ярів, птахів-водолюбів. Поділ на ці екологічні групи умовний, бо деякі птахи можуть оселятися в різних місцях. Наприклад, перепел гніздиться в степу і на луці, одуд — у будівлях і в лісі. Але більшість птахів дотримується певних рослинних угруповань, певного ландшафту.

Птахами цікавляться люди різних професій і різного віку. Вивченням же біології птахів займаються вчені-орнітологи. Вони спостерігають за ними в природних умовах, вивчають їх за допомогою різних приладів, зокрема радіопередатчиків і радіолокаторів, з допомогою кільцювання, ставлять різні експерименти в природі й лабораторіях.

Проте життя птахів вивчене ще недостатньо. Ученим, безумовно, можуть допомогти учні, юні натуралісти. Ознайомившись з фауною птахів своєї місцевості, можна перейти до дослідницької роботи: вести спостереження, коли прилітають птахи того чи іншого виду, вивчати поведінку їх під час прильоту на місця гніздування, їхнє гніздове життя (час будування гнізда, початок відкладання яєць, час вилуплення пташенят, кількість прильотів батьків з їжею до гнізда), значення птахів у сільському й лісовому господарствах (за характером живлення), способи приваблювання й охорони птахів тощо.

Спершу слід ознайомитися з будовою птахів, пристосуваннями їх до польоту та життя в різних умовах середовища на заняттях гуртків юних натуралістів у школах, на біологічних станціях, у палацах піонерів, зоопарках. Потім можна перейти до вивчення птахів у природі, до лабораторного експерименту. Цікаве й корисне заняття — фотографування птахів.

Юннати нашої країни беруть найактивнішу участь у проведенні Дня птахів, приділяють велику увагу охороні птахів, приваблюють їх у сади, парки, ліси, підгодовують у зимовий період. Вони повинні роз’яснювати всім, особливо учням молодших класів, яке велике значення мають птахи, як важливо оберігати їхні гнізда, дотримувати тиші в природі у той час, коли виводяться пташенята (червень — місяць тиші в природі). Адже наші пернаті друзі заслуговують на те, щоб ми постійно дбали про них.

comments powered by HyperComments