8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина з витким стеблом, укритим черешковими цілісними стріловидмими листками, і білувато-рожевими дзвониковидиими квітками. Тичинок 5, маточка 1 з двома приймочками. Плід — коробочка. Цвіте з червня до вересня. Бур’ян на полях, городах по всій Україні.

Латинську назву роду утворено від латинського слова, що в перекладі означає витися. Звідси і російська назва роду. Видова назва в перекладі з латинської мови — польовий, відображає особливості місцезростання рослини.

Березка чудовий верхолаз. Верхівки її пагонів, шукаючи опори, роблять колові рухи, а знайшовши, починають обвиватися навколо неї. Повний оберт верхівки ростучого пагона відбувається за 1—3 год. Нестача води, зниження температури та Інші несприятливі умови сповільнюють рух верхівки. В основі процесу обвивання опори — явище колової нутації, тобто напрямленого колового ритмічного руху верхівки пагона. Березка завжди в’ється у вертикальному напрямі або під невеликим кутом і обминає горизонтальні або похилі опори. Діставшись верхівки опори, вона квітучою гірляндою звисає донизу, згинаючи рослину-опору і завдаючи їй тим самим великої шкоди. Обвиті березкою рослини мають пригнічений вигляд, розвиток їх уповільнюється, листки жовтіють і опадають. Стебло березки тонке, але міцне, розірвати його важко. Корінь також тонкий і міцний, дуже довгий. Недаремно вона не боїться посухи і росте в досить несприятливих умовах. Якщо поблизу немає опори, березка стелеться по землі, численні пагони розходяться від кореня у різні боки. Винищити березку важко, бо її корінь 35 см завдовжки дуже розгалужений і від нього на значну глибину (до 3—4 м) відходять корені з численними бруньками, здатними розвиватися в нові рослини.

На Україні росте 7 видів березки.

Березка польова, Вьюнок полевой, CONVOLVULUS ARVENSIS L.

Березка польова, Вьюнок полевой, CONVOLVULUS ARVENSIS L.