8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина з перистими ніжними ажурними листками завдовжки 30—100 см, що відходять від товстого кореневища і утворюють велику лійку. На нижній частині листків по обидва боки середньої жилки кожного сегмента містяться лінійні або підковоподібно зігнуті сору си. Покривальця на сорусах мають більш або менш довгі війки. Розмножується рослина спорами, які достигають у червні — липні. Росте у вологих лісах, чагарниках, болотистих місцях по всіх лісових І лісостепових районах України.

Латинська назва роду походить від грецького слова, що означає змінюватися (купки спорангіїв у різних видів неоднакової форми). Видова назва в перекладі з латинської мови – папороть жіноча». У деяких видів цього роду немає покривальця, звідси українська назва роду безщитник. Російську назву рослина дістала за схожість основи відірваного черешка з пристроєм, за допомогою якого в давнину плели личаки.

Довгий час люди не знали, як розмножуються папороті. Це надавало рослинам таємничності, загадковості, ставало основою легенд і казок. Так виникла легенда, ніби папороть цвіте тільки один день на рік.

Учені розкрили таємниці розвитку папоротей. Вони встановили, що ці рослини належать до спорових і, отже, ніколи не цвітуть.

Сучасні папороті — затишок давньої групи вимерлих рослин-гігантів, які колись панували на Землі. Рештки цих деревовидних папоротей становлять значну частину кам’яного вугілля.

У нашій флорі с тільки трав’янисті папороті, але в тропічних країнах і тепер ростуть їх деревовидні родичі.

На Україні росте 2 види безщитника.

Безщитник жіночий, Кочедыжник женский, ATHYRIUM FILIX-FEMINA (L.) ROTH)

Безщитник жіночий, Кочедыжник женский, ATHYRIUM FILIX-FEMINA (L.) ROTH)