8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина до 100 см заввишки, з коротким товстим кореневищем, від якого відходить розетка овальних або яйцевидних листків на довгих черешках. Стебло прямостояче, безлисте, закінчується волотевидно-кільчастим суцвіттям. У кожному кільці по З гілочки. Квітки біло-рожеві. Цвіте в червні — липні. Росте по берегах водойм, у канавах, на трав’янистих болотах, мокрих луках, вологих узбіччях доріг по всій Україні.

Латинська назва роду утворена від кельтського слова, що означає вода, і відображає умови місцезростання рослини. Видова назва походить від двох латинських слів, перше з яких є назвою подорожника, а друге означає водяна. Перша частина видової назви відбиває особливості будови листка, а друга — умови місцезростання.

Частуха — прибережно-водяна рослина, її коріння, занурене у воду, прикріплюється до дна водойми, а стебло і довгочерешкові листки піднімаються над поверхнею води. Рослина може жити і на суші, на достатньо вологому грунті, якщо водойма з якихось причин висихає. У рослин, що живуть на суші, листки мають міцні черешки і добре розвинені вертикальні пластинки — одне з пристосувань до захисту від надмірного випаровування. Сонячне проміння ніби ковзає по поверхні листків; вони менше нагріваються і менше випаровують води. У частухи, як І в усіх водяних рослин, у тканинах багато міжклітинних порожнин, заповнених повітрям. Іноді вони становлять 75 % об’єму всіх тканин.

Надводна частина частухи отруйна, а кореневище їстівне.

На Україні росте 3 види частухи.

Частуха подорожникова, Частуха подорожниковая, ALISMA PLANTAGO-AQUATICA L.

Частуха подорожникова, Частуха подорожниковая, ALISMA PLANTAGO-AQUATICA L.