8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина 30—50 см заввишки. На верхівці високого стебла з черговими опальними листками — велика квітка рідкісної краси. Одна з пелюсток утворює губу. Чашолистки пелюстковидні, зеленувато-коричневі, верхній нависає над губою, а два бічних зрослися в один, на кінці роздвоєний, розміщений під губою. Червонувато-коричневі , завдовжки 4—6 см, більш або менш скручені пелюстки, звисають по обидва боки губи. Губа до 3 см завдовжки, черевичкоподібна, жовта, усередині з червонуватими плямами. 2 тичинки плодючі, з пиляками, третя без пиляка (стамінодій), міститься між плодючими. Цвіте в травні— червні. Росте в листяних і мішаних лісах, здебільшого на вапнякових фунтах, у лісовій і лісостеповій зонах України. Трапляється дуже рідко. Латинська назва роду походить з грецької міфології І перекладається з латинської мови як нога Кіприди (Кінрида — одне з грецьких імен богині краси Афродіти, за римською міфологією Венери). Цю назву рослина дістала за схожість квітки з черевичком. Українська І російська назви — за форму квітки. Видову назву утворено від латинського слова, що означає черевичок.

Кожна квітка цвіте до двох місяців. Запилюється дрібними бджолами і мухами. Внутрішня поверх ця губи вкрита волосками, які виділяють липку маслянисту рідину. Ні нектару, ні якихось інших поживних речовин у квітці немає. Комах приваблюють тільки запах, барвиста оцвітина і яскравий стамінодій.

Зміна екологічних умов місцезростань, осушення боліт, зривання квіток на букети — усе це призвело до зникнення цього виду в багатьох місцях. Рослина дуже повільно поновлюється. З насіння зацвітає на 18-й рік. Підлягає повній охороні, занесена до Червоної книги УРСР, СРСР І Червоної книги МСОП.

Черевички зозулині, Башмачок настоящий, CYPRIPEDIUM CALCEOLUS L.

Черевички зозулині, Башмачок настоящий, CYPRIPEDIUM CALCEOLUS L.