8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна притиснуто опушена рослина 5—15 см заввишки, з довгими повзучими надземними пагонами. Усі листки прикореневі, округло-серцевидні І довжина пластинки не пере вищує ширини), я округлою або тупо-трикутною верхівкою. Прилистки звичайно яйцевидні, короткоторочкуваті. Квітки фіолетові, запашні, 15—25 мм завдовжки, з цілісними на верхівці пелюстками. Нижня пелюстка зі шпор кою. Плід — тристулкова коробочка, майже куляста, короткопухнаста. Пві-те в квІтні-травні. Росте в лісах, чагарниках, парках, садах по всій УРСР, у степовій зоні зустрічається рідше.

Латинська назва роду утворена від назви цієї рослини у давніх греків і римлян. Видова назва в перекладі з латинської мови означає запашний. Українська і російська назви – дослівний переклад з латинської.

Фіалка запашна — одна з перших провісниць весни. її великі запашні квітки, як правило, безплідні. Розмножується насінням, яке формується в коробочках, що утворюються з дрібних нерозкривних квіток, які розвиваються біля поверхні грунту. Вегетативно розмножується надземними повзучими пагонами, здатними вкорінюватися у вузлах. Ось чому фіалка запашна завжди утворює куртини. Пагони, які розвиваються протягом вегетаційного періоду, зацвітають на другий рік.

Значне поширення на Україні має фіалка ранкова (мал. внизу) — дворічна короткоонуше-на рослина з прямостоячими або дещо висхідними стеблами 10—40 см заввишки. Квітки здебільшого жовті, лише верхні пелюстки бувають синюваті. Цвіте з травня до осені. Росте на луках, узліссях, уздовж доріг по тій Україні.

На Україні росте 40 видів фіалки.

Фіалка запашна, Фиалка душистая, VIOLA ODORATA L.

Фіалка запашна, Фиалка душистая, VIOLA ODORATA L.