VIOLA ODORATA L.
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.
Багаторічна притиснуто опушена рослина 5—15 см заввишки, з довгими повзучими надземними пагонами. Усі листки прикореневі, округло-серцевидні І довжина пластинки не пере вищує ширини), я округлою або тупо-трикутною верхівкою. Прилистки звичайно яйцевидні, короткоторочкуваті. Квітки фіолетові, запашні, 15—25 мм завдовжки, з цілісними на верхівці пелюстками. Нижня пелюстка зі шпор кою. Плід — тристулкова коробочка, майже куляста, короткопухнаста. Пві-те в квІтні-травні. Росте в лісах, чагарниках, парках, садах по всій УРСР, у степовій зоні зустрічається рідше.
Латинська назва роду утворена від назви цієї рослини у давніх греків і римлян. Видова назва в перекладі з латинської мови означає запашний. Українська і російська назви – дослівний переклад з латинської.
Фіалка запашна — одна з перших провісниць весни. її великі запашні квітки, як правило, безплідні. Розмножується насінням, яке формується в коробочках, що утворюються з дрібних нерозкривних квіток, які розвиваються біля поверхні грунту. Вегетативно розмножується надземними повзучими пагонами, здатними вкорінюватися у вузлах. Ось чому фіалка запашна завжди утворює куртини. Пагони, які розвиваються протягом вегетаційного періоду, зацвітають на другий рік.
Значне поширення на Україні має фіалка ранкова (мал. внизу) — дворічна короткоонуше-на рослина з прямостоячими або дещо висхідними стеблами 10—40 см заввишки. Квітки здебільшого жовті, лише верхні пелюстки бувають синюваті. Цвіте з травня до осені. Росте на луках, узліссях, уздовж доріг по тій Україні.
На Україні росте 40 видів фіалки.