8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина 20—40 см заввишки, з довгим кореневищем. Стебло 4 гранне, порожнисте, у нижній частині нерідко з фіолетовим відтінком. Листки серцевидно-овальні, пилчасті, супротивні. Білі квітки зібрані кільцями в пазухах листків. Віночок з кільцем волосків у зіві. Цвіте в квітні — серпні. Росте на засмічених місцях, поблизу житла, парканів, у чагарниках по всій Україні.

Латинська назва роду походить від грецького слова, що означає паща, зів, І пов’язана з формою квітки. Видова назва в перекладі з латинської мови — біла (за колір квіток). Українська назва пов’язана з тим, що листки рослини подібні до листків кропиви дводомної, але вони не жалять.

Глуха кропива запилюється комахами, які мають довгі хоботки (нектар захований на дні довгої квіткової трубки.

Пиляк тичинки складається з двох половинок, розміщених одна від одної на значній відстані і з’єднаних в’язальцем — довгою тонкою ниткою. Нижня половина пиляка стерильна, міститься у зіві віночка, а верхня, де утворюється пилок, під верхньою губою. В’язальце рухомо з’єднується з тичинковою ниткою біля нижньої половинки пиляка. Якщо сильно труснути цю половинку (що і робить комаха, проникаючи у трубку віночка за нектаром), в’язальце починає розгойдуватися, верхня половина пиляка опускається донизу і обсипає пилком комаху, яка сидить на нижній губі. У цей час приймочка маточки ще захована під верхньою губою віночка. Сівши на квітку з достиглою приймочкою, де стовпчик видовжений і загнутий донизу, комаха торкається приймочки черевцем, вимазаним пилком,— відбувається запилення.

На Україні росте 8 видів глухої кропиви.

Глуха кропива біла, Яснотка белая, LAMIUM ALBUM L.

Глуха кропива біла, Яснотка белая, LAMIUM ALBUM L.