8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Однорічна рослина з добре розвиненою стрижневою кореневою системою, перистими листками, яскраво-рожевими квітками. Чашолистків і пелюсток по 5, вони вільні. Тичинок 10. Маточка 1. Плід — розкривна коробочка. Цвіте в травні — серпні. Росте на полях, вигонах, сухих луках, городах по всій Україні.

Латинська назва роду утворена від грецького слова, що означає чапля (плоди схожі на голову чаплі або лелеки). Звідси і російська назва рослини. Українська назва пов’язана з тим, що суцвіття після відцвітання і появи плодів стає схожим на граблі. Видова назва перекладається як подібний до цикути (листками і запахом подібні до цикути — рослини з родини селерових).

Грабельки звичайні цвітуть тільки півдня: о 8-й годині ранку розкриваються бутони, а о 16-й годині вже осипаються пелюстки. На одних рослинах квітки маленькі, малопомітні — вони самозапилюються; на інших — значно більші, з великими неоднаковими пелюстками — в них відбувається перехресне запилення. На пелюстках є спеціальні плями для приваблювання комах. Але найцікавіші у грабельок — плоди. Достиглий плід розпадається на 5 гостроносих плодиків з “хвостиками”, які чіпляються за травинки і “вгвинчують” плодик у грунт. Підсихаючи, «хвостик» скручується в пружинку, яка в дощову погоду, розкручуючись, заганяє плодик глибше у землю. Волоски, які густо вкривають плодик, не перешкоджають йому рухатися в зворотному напрямі. Уся рослина вкрита густими волосками, що захищає її від надмірного випаровування І дає змогу рости в посушливих місцях.

На Україні росте 6 видів грабельок.

Грабельки звичайні, Аистник цикутный, ERODIUM CICUTARIUM L' HER.

Грабельки звичайні, Аистник цикутный, ERODIUM CICUTARIUM L’ HER.