8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Однорічна рослина (5) 10—30(50) см заввишки, зі слабо розвиненою кореневою системою і голим або розсіяно-опушеним, звичайно розгалуженим стеблом. Листки прикореневої розетки ліровидиі, 5—10( 15) см завдовжки, стеблові — сидячі, напівстеблообгортні, довгасто-ланцетні, по краю виїмчасто-зубчасті або цілокраї. Квітки білі, дрібні, зібрані у верхівкові китиці. Плоди — трикутнообернено-яйцевидні стручечки. Цвіте з квітня до осені. Росте як бур’ян на полях, уздовж доріг, поблизу житла по всій Україні.

Латинська назва роду утворена від латинського слова, що означає сумка. Видова назва у перекладі з латинської мови — пастухова.

Листки у грициків розмішені так, що дощова вода по них стікає до кореня. На вдобреному грунті рослини пишно розростаються, на сухому — дрібні, заввишки до 10—15 см.

За один вегетаційний період грицики дають 2—3(4) покоління, які можуть утворити до 70 тис. дуже дрібних насінин, що засмічують грунт. Крім ефемерних форм, грицики мають також озимі та ярі форми. Насіння проростає після певного періоду спокою; у озимих форм воно проростає при температурі 10—12 °, а ярих 20—30 °С. Свіже насіння проростає погано. Основні заходи боротьби з грициками — додержування правил агротехніки.

Грицики — важлива лікарська рослина. У листках є вітаміни С, К, D, В2, каротин, лимонна, винна і яблучна кислоти, солі кальцію і фосфору, дубильні речовини, ефірна олія.

На Україні росте 2 види грициків.

Грицики звичайні, Пастушья сумка, CAPSELLA BURSA-PASTORIS L.

Грицики звичайні, Пастушья сумка, CAPSELLA BURSA-PASTORIS L.