8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина з прямостоячим стеблом 50— 150 см заввишки, густо вкритим черговими сидячими ланцетними листками. Великі рожево-пурпурові квітки зібрані в довгі китиці. Пелюсток і чашолистків по 4, тичинок 8, маточка одна, відігнута донизу. Плід — 2-стулкова довга стручковидна коробочка. Цвіте з червня до вересня. Росте на лісових зрубах, згарищах, галявинах, просіках, поблизу доріг, на сухих горбах, сухих піщаних місцях, у світлих лісах по всій Україні.

Латинську назву роду утворено від грецьких слів, що означають маленький і вогкий. Видова назва в перекладі з латинської мови — вузьколистий. Українська І російська назви роду пов’язані а використанням цієї рослини як сурогату чаю.

Яскраві суцвіття, добре помітні здалеку, приваблюють комах. Але не всі комахи можуть поласувати нектаром. Від мух та інших дрібних комах нектар надійно захищений тичинковими нитками і трьома волосинками на стовпчику маточки. Дістають нектар тільки бджоли, які й запилюють квітки. Квітки в суцвітті розкриваються поступово, починаючи знизу. Уночі і на дощ вони закриваються і поникають, захищаючи пиляки і маточку від зволоження. Іван-чай — рослина годинник: його

квітки завжди відкриваються о 6—7-й годині ранку. Розмножується вегетативно — додатковими бруньками, що утворюються на коренях, і насінням.

Іван-чай один з перших оселяється на зрубах, згарищах. Під його пологом створюється затінок, нагромаджується волога (звідки, очевидно, І його латинська назва), і тут починають рости інші рослини.

Добрий медонос. У ній містяться дубильні речовини, білки, вуглеводи, вітамін С тощо.

Іван-чай вузьколистий, Иван-чай узколистный, CHAMERION ANGUSTIFOLIUM (L.) HOLUB.

Іван-чай вузьколистий, Иван-чай узколистный, CHAMERION ANGUSTIFOLIUM (L.) HOLUB.