8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна сизувата рослина 40 80(100) см заввишки. Стебло дуже розгалужене, внаслідок чого формується велетенський кулеподібний кущ. Нижні листки великі, м’ясисті, 2-перисто-роздільні, поступово до верхівки зменшуються, стають дрібними, лінійними, цілокраїми Квітки дрібні, білі, численні, дуже ароматні, зібрані в розчепірено-розгалужену волоть. Під час цвітіння рослини схожі на великі купи снігу. Плоди — 2-членні, нерозкривні стручечки. Цвіте в травні-червні. Росте на цілинних степах, рідше на вапнякових схилах звичайно в степовій, рідше в лісостеповій зонах і в Криму.

Латинська назва роду походить від грецького слова, що в перекладі означає капуста, і пов’язана, очевидно, з тим, що з давніх часів представники цього роду під назвою морська капуста культивувалися в країнах Південної Європи як овочі. Видова назва у перекладі з латинської мови татарський.

Катран є прикладом цікавої життєвої форми рослин — перекоти-поле. що виробилася в процесі еволюції як пристосування до поширення плодів. Восени, коли плоди достигнуть, стебло біля основи перегниває І відламується. Сильні осінні вітри перекочують кулястий кущ по неозорих степових просторах на далеку відстань, розсіваючи насіння.

Катран легко розмножується насінням. У насінні міститься до 40 % жирної олії. Добрий медонос. Хороша салатна рослина. У насінні виявлено речовини, які затримують проростання будь-яких рослин.

Катран татарський занесено до Червоної книги УРСР. Охороняється в Українському степовому заповіднику.

На Україні росте 8 видів катрану.

Катран татарський, Катран татарский, CRAMBE TATARIA SEBEOK.

Катран татарський, Катран татарский, CRAMBE TATARIA SEBEOK.