8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина 15—50 см заввишки. Стебло дуговидно нахилене. З верхнього боку від стебла відходять 7—12 листків, а з нижнього з пазух листків звисають ніжні зеленувато-білі довгасті квітки. Цвіте в червні —липні. Росте в лісах і чагарниках по всій Україні, крім південної степової зони і високогір’їв Криму.

Латинська назва роду утворена від грецьких слів, що означають багато і вузол, і пов’язана з особливостями будови кореневища. Видова назва перекладається з латинської мови як запашна.

Квітки мають аромат гіркого мигдалю, дуже багаті на нектар, але дістати його можуть тільки довгохоботкові джмелі. По шляху до нектару джміль натикається на приймочку і тичинки, які закривають вхід у трубку віночка, на дні якої і міститься пожива. Приймочка міститься нижче тичинок і тому пилок, осипаючись, не може потрапити на неї. Джміль, просовуючи голову в трубку, вимазується в пилок, а потім, перелетівши на іншу квітку, запилює її.

Наприкінці літа достигають сизувато-чорні ягоди, дуже отруйні для людини. Стебло восени гине і опадає, залишаючи на кореневищі слід. Навесні розвивається нове стебло, яке восени теж гине і залишає слід, і так кожного року. За кількістю цих слідів визначають вік рослими. Сліди зовні подібні до якихось ієрогліфів. За це рослину в багатьох місцевостях називають «соломоновою печаткою*.

І ще одна особливість купини: її кореневище росте завжди на певній глибині; за тим, як воно вигнуте, можна простежити зміни рівня фунту.

Гарна декоративна рослина; використовують у народній медицині. Рослина отруйна.

На Україні росте 5 видів купини.

Купина запашна, Купена душистая, POLYGONATUM ODORATUM (MILL.) DRUCE

Купина запашна, Купена душистая, POLYGONATUM ODORATUM (MILL.) DRUCE