8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна витончена рослина до 10 см заввишки, з яскраво-зеленими прикореневими трійчастими листками на довгих черешках. Квітки досить великі, складаються з рожевуватої 5-пелюсткової і 5-роздільної оцвітини. Тичинок 10, які зрослися біля основи в трубочку. Маточка одна з п’ятьма стовпчиками. Плід — коробочка. Цвіте в травні. Росте в старих хвойних тінистих лісах, рідше в листяних у північній і західній частинах України.

Латинська назва роду утворена від грецьких слів, що означають гострий і солоність. Видова назва в перекладі — кислий.

Листочки квасениці в спеку опускаються і згортаються своїми нижніми частинами, зменшуючи випаровування (саме з нижнього боку містяться про-дихи). На ніч, о 8—9-й годині вечора, у холодну або дощову погоду вони теж опускаються, прихиляючись один до одного і до черешка. О 3—4-й годині ранку випростовуються і розгортаються. Якщо вдарити по листочках лозинкою, вони поволі опускаються. Пелюстки на ніч закриваються, а верхня частина квітконіжки вигинається — квітки нахиляються. Оригінальним є І поширення насіння. Коли воно достигне, зовнішній шар коробочки тріскається, стулки різко відгортаються до основи, а насіння з силою викидається назовні. Під час дощу оболонка насінини від вологого повітря тріскається і випинається, відкидаючи насінину на відстань до 2 м.

На Україні росте 4 види квасениці, але тільки квасениця звичайна є місцевим видом. Решту завезено з Північної Америки. Найпоширеніша квасениця європейська (О. europaea Jord) 15— 40 см заввишки, з добре розвиненим прямостоячим стеблом і жовтими дрібними квітками (малюнок унизу). Росте в садах, на квітниках як бур’ян.

Квасениця звичайна, Кислица обыкновенная, OXALIS ACETOSELLA L.

Квасениця звичайна, Кислица обыкновенная, OXALIS ACETOSELLA L.