8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Гола дворічна рослина 60—80 (120) см заввишки. Нижні стеблові листки перисто-роздільні; верхні — цілісні, ланцетні, зі стріловидною основою, розміщені у вертикальній площині. Усі квітки язичкові. Котики дрібні. з 8—16 квіток, зібрані у волотевидні суцвіття. Сім’янка з чубком, що легко опадає. Цвіте в червні — серпні. Росте на засмічених місцях, у лісах, чагарниках, на городах, у садах, нерідко на полях по всій Україні.

Латинську назву роду утворено від латинського слова, що означає молоко (в рослині є білий молочний сік). Українську і російську назви утворено від латинської.

Латук — природний компас: його листки широкою стороною звернені на схід і захід, а ребрами — на південь і північ. Це одне з пристосувань рослини для захисту від надмірного освітлення і сильного нагрівання. Головний корінь рослини проникає вглиб грунту до 3 м і дуже галузиться. Ось чому латук може рости на сухих, ущільнених грунтах і добре переносить посуху. Розмножується насінням. На одній рослині може утворитися близько 52 тис. сім’янок.

У спеціальній літературі зазначено, що ця рослина отруйна. Проте весною і на початку літа її добре поїдають тварини І вона придатна для силосування.

На Україні росте 8 видів латука. з них латук посівний (L. saliva L.) культивується як салатна рослина, в якій міститься багато вітамінів і мікроелементів, потрібних людині. У Росії салат став відомий при Петрі І, а у єгиптян ще за 4500 років до нової ери його використовували як одну з основних овочевих рослин. В Італії за використання латука для лікування різних захворювань лікареві Антоніо Музо споруджено пам’ятник.

Латук дикий, Салат дикий, Латук, LACTUCA SERRIOLA L.

Латук дикий, Салат дикий, Латук, LACTUCA SERRIOLA L.