8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина зі струнким, високим, голим або короткошорсткоопушеним стеблом, охопленим кільцями довгастих сидячих листків, яке закінчується китицею великих пониклих квіток. Цибулина яйцевидна, жовта, знаходиться на глибині 10—12 см від поверхні грунту. Квітки на довгих квітконіжках, 6 лілувато-рожевих пелюсток квітки крапчасті на внутрішньому боці, круто-вигнуті назовні. Біля основи утворюють трубку, з якої звисають 6 довгих тичинкових ниток з великими яскравими пиляками, що розгойдуються навіть від слабкого вітру. В центрі квітки — маточка з прямим довгим стовпчиком. Плід — довгаста коробочка. Цвіте в червні — липні. Росте в лісах, чагарниках у лісовій і лісостеповій зонах, здебільшого в Карпатах і Прикарпатті. Трапляється порівняно рідко.

Латинська назва роду походить від кельтського слова, що означає білий (у багатьох видів лілії віночок білий). Можливо, що назва походить від римської назви цієї рослини. Видова назва пов’язана з тлумаченням алхіміків про те. що рослина нібито походить з Марса. Російську назву «саранка» рослина дістала тому, що в Сибіру цибулини відомі як овочі під назвою “саран”. За сибірською легендою, лілія лісова виросла із серця воїна, який загинув у бою за Вітчизну.

Лілія лісова — прекрасна декоративна рослина. Розмножується вегетативно або насінням. При насінному розмноженні насіння треба висівати під зиму. Зацвітає на п’ятий рік. Окремі екземпляри живуть до двадцяти двох років. Цибулини лілії лісової їстівні, за смаком нагадують каштан. Рослина медоносна. Запилюється переважно нічними метеликами.

Єдиний на Україні вид цього роду, що росте в дикому стані. Підлягає охороні, занесено до Червоної книги УPCP І СРСР.

Лілія лісова, Лилия саранка, LILIUM MARTAGON L.

Лілія лісова, Лилия саранка, LILIUM MARTAGON L.