8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина 50—80(100) см заввишки. з підземними кореневищами. Стебло прямостояче або висхідне, галузисте, шорсткоопушене. Листки видовжено-яйневидні або яйцевидно-трикутні, віддалено-дрібнозубчасті до майже цілокраїх. Квітки лілувато-рожеві, 5—7 мм завдовжки, зібрані у щитковидно-волотисте суцвіття. Цвіте в червні — вересні. Росте у чагарниках, на узліссях, галявинах мішаних і листяних лісів, трав’янистих і кам’янистих схилах по всій Україні, здебільшого на Поліссі, у лісостеповій зоні Карпатах.

Латинська назва роду походить від грецьких слів, що означають гора і краса (рослина здебільшого росте у горбистих місцевостях). Видову назву створено від латинського слова, у перекладі — звичайна. Українська назва, очевидно, пов’язана з широким і різноманітним використанням рослини у народі, а російська — з тим, що рослина Mat; сильний запах.

Своєрідний приємний запах материнки зумовлений наявністю у ній ефірної олії, до складу якої входять карвакрол, тимол і деякі інші речовини. Ось чому материнку широко використовують у медицині. Крім ефірної олії, у материній є вітамін С, дубильні речовини тощо.

Квітки материнки пристосовані до перехресного запилення. Спочатку в них достигають приймочки маточок, а потім пиляки тичинок (протогінія). До того ж на одних екземплярах є тільки маточкові квітки, а на інших — двостатеві Й маточкові; маточкові розкриваються на 8 днів раніше.

Материнка — декоративна і медоносна рослина. її легко виростити у квітнику з кореневища (його садять восени). За 1—2 роки виростає великий кущ.

На Україні росте 2 види материнки.

Материнка звичайна, Душица обыкновенная, ORIGANUM VULGARE L.

Материнка звичайна, Душица обыкновенная, ORIGANUM VULGARE L.