8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Однорічна гола або розсіяно-опушена рослина (5)10—30 см заввишки. Стебло прямостояче, рідше висхідне, здебільшого нерозгалужене. Листки чергові, товстуваті, клиновидно-оберненояйцевидні , біля верхівки дрібно-пилчасті. Променів суцвіття 4—5, які оточені листочками; за формою вони не відрізняються від стеблових, але більші за розмірами. Квітки жовто-зелені . Залозки покривальця поперечно-овальні. Поверхня плода гладенька. Насінини сітчасто-ямчасті. Цвіте в червні — серпні. Росте на городах, полях, у садах, виноградниках, уздовж доріг майже по всій Україні, на Лівобережжі рідко.

Латинську назву рід дістав на честь лікаря Ефорба, який жив у І ст. до н. е. і першим використав молочай для лікування. Видову назву утворено від грецьких слів, що означають сонце і дивитися. Пов’язана вона з тим, що рослина весь час повертається за сонцем. Українська і російська назви пов’язані з наявністю в рослині латексу (молочний сік рослин), що має білий колір І нагадує молоко.

Розмножується насінням. Після достигання плоди розтріскуються на три частки, які відлітають на відстань до 1 м. Насіння має м’ясисті придатки, що їх поїдають мурашки, сприяючії цим поширенню насіння. Якщо рослину поранити, з неї витікає молочний сік, схожий на каучук: він клейкий і. застигаючи, закриває рану, з якої витікає. Молочний сік отруйний, може спричинити запалення травної системи у тварин, а Іноді — сліпоту.

Рослина перехреснозапильна. Запилюється переважно мухами, які прилітають за нектаром, що лежить відкрито. Першими достигають приймочки, а потім тичинки. Використовують у народній медицині.

На Україні росте понад 40 видів молочаю.

Молочай сонячний, Молочай сонцегляд, EUPHORBIA PEPLIS L.

Молочай сонячний, Молочай сонцегляд, EUPHORBIA PEPLIS L.