8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна цибулинна рослина 20 40 см заввишки. На стрункому 2-гранному квітконосі красується велика квітка з довгою циліндричною трубкою, 6-роздільним білосніжним відгином віночка і жовтуватою коронкою. Угорі на квітконосі перетин частий приквітковий листок. Листки лінійні, дуже вузькі, кілюваті. сизо-зелені. Плід — коробочка. Цвіте в травні — червні. Росте на вологих луках, у розріджених дубових лісах і чагарниках у передгір’ях Карпат. Трапляється дуже рідко.

Латинська назва роду походить від імені героя грецької міфології красеня Нарциса. Видову назву утворено від двох латинських слів, що означають вузький і листок. Українська і російська назви — дослівний переклад з латинської мови.

Квітка дуже красива, ніжна, з тонким ароматом. Про неї створено багато легенд, міфів, казок. В одній легенді розповідається, що Нарцис, змучений полюванням, схилився над джерельцем, щоб угамувати спрагу, І в дзеркальній воді побачив своє відображення. Вражений власною красою, він не міг відірватися від цього споглядання. Так і помер. І поки наяди, його сестри, ридаючи, готували Нарциса в останню путь, тіло прекрасного юнака зникло, а на Його місці виросла ніжна, сповнена печальної краси запашна квітка.

На Україні це єдиний дикорослий надзвичайно рідкісний вид цього роду. Значні зарості нарциса вузьколистого збереглися тільки в околицях м. Хуста Закарпатської області в урочищі Кіреші. Тут він створює майже суцільний фон — на 1 м2 росте до 97 квітучих особин. Це унікальне місце називають Долиною Нарцисів. Нарцис оголошено пам’яткою природи. Рослину занесено до Червоної книги УРСР.

На Україні культивується 5 видів нарцису.

Нарцис вузьколистий, Нарцисс узколистный, NARCISSUS ANGUSTIFOLIUM CURT.

Нарцис вузьколистий, Нарцисс узколистный, NARCISSUS ANGUSTIFOLIUM CURT.