8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина з великими перистими витонченими листками на довгих тонких черешках, що виходять ніби із землі, а насправді ростуть з повзучого підземного кореневища. На Україні висота листків орляка досягає 60— 140 см, а в Закавказзі трапляються рослини, значно вищі за людину. Орляк, як і інші папороті, відрізняється від усіх рослин своєрідним розвитком листків: молоді листки завжди скручені І мають вигляд равлика. Із середини травня листки починають розкручуватись і пластинка листка, або вайя. як її називають у папоротей, поступово розпрямляється від основи до верхівки. Листки папороті ростуть верхівкою. Наприкінці червня на нижньому боці розвиваються сору-си — купки спорангіїв зі спорами, які вузькою бурою смужкою розміщуються по краю листка і прикриваються його загорнутим краєм. Листки живуть не більш як чотири місяці (з кінця травня І до другої половини вересня) і гинуть від перших заморозків. Спороносить у липні — вересні. Росте в соснових і сосново-дубових лісах і чагарниках майже по всій Україні.

Латинська назва роду в перекладі на російську та українську мови означає крило, а виду — орляче (на попереч-чому розрізі крізь нижню частину черешка судинні пучки нагадують орла).

Завдяки тому що кореневища орляка залягають глибоко в землі, він, розмножуючись вегетативно, нерідко одним з перших заселяє місця згарищ, зведені лісові площі, занедбані поля і пасовища, перетворюючись на бур’ян, який важко викорінюється.

Молоді листки, зібрані до розпрямляння, очищені, промиті й відварені, використовують для приготування супів, салатів, приправ тощо.

На Україні росте 2 види орляка.

Орляк звичайний, Орляк обыкновенный, PTERIDIUM AQUILINUM (L.) KUHN.

Орляк звичайний, Орляк обыкновенный, PTERIDIUM AQUILINUM (L.) KUHN.