8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна темно-зелена, гола або розсіяно-волосиста рослина 60—80(120) см заввишки, з коротким розгалуженим кореневищем і сильним своєрідним запахом. Стебла, які відходять від кореневища, прямостоячі, борозенчасті, у верхній частині розгалужені. Листки перисто-розсічені, великозубчасті, зісподу сіруваті; нижні — черешкові, інші — сидячі. Обгортка багаторядна, черепи -часта, листочки її голі, сіро-зелені, з вузьким плівчастим краєм. Усі квітки трубчасті, яскраво-жовті, зібрані в дрібні кошики, які утворюють густі щитковидні суцвіття, добре помітні здалеку. Сім’янка без чубка, п’ятигранна, гладенька. Цвіте в червні — вересні. Росте на межах, у канавах, уздовж польових доріг, на узліссях, у чагарниках по всій Україні.

Латинську назву роду утворено від грецьких слів, що означають довго жити, і пов’язано, очевидно, з властивістю рослини залишатися протягом довгого часу після зрізування свіжою. Видова назва в перекладі з латинської мови — звичайне.

Рослина має цікаву особливість: її листки розміщуються у меридіональній площині, тобто з півночі на південь. Це живий компас природи.

Розмножується вегетативно за допомогою довгого повзучого кореневища (тому й росте групами) і насінням. На одній рослині може утворитися до 20 тис. сім’янок. Розвиток рослини і поява сходів починаються в квітні — на початку травня.

Пижмо має гострий, дещо неприємний запах І гірке на смак. Це важлива лікарська і пряно-ароматична рослина, але у великих дозах спричиняє токсичну дію. У рослині містяться ефірна олія, флавоноїди, дубильні й гіркі речовини. Ефірна олія має антимікробні властивості, але токсична. Порошок рослини використовують як інсектицид.

На Україні росте 4 види пижма.

Пижмо звичайне, Пижма обыкновенная, TANACETUM VULGARE L.

Пижмо звичайне, Пижма обыкновенная, TANACETUM VULGARE L.