8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина, у якої восени з бурої цибулини виходить на поверхню землі тоненька біла трубка, обгорнута біля основи білуватою піхвою. У верхній частині трубка набуває рожевуватого відтінку і закінчується шістьома витонченими довгастими загостреними ніжмо рожевими пелюстками, які через деякий час набирають фіолетового відтінку. З напіврозкритого віночка виглядають 6 тичинок з пиляками і 3 фіолетових стовпчики між ними. Листки і плоди розвиваються наступної весни. Росте на луках, у річкових долинах, на схилах гір, у лісах у Прикарпатті, Карпатах. Закарпатті і на північних схилах Кримських гір.

Латинська назва роду утворена від назви рослини, яку їй дали греки, і пов’язана з її батьківщиною — Колхідою. Відомий давньогрецький лікар Діоскорід уперше описав і намалював цю рослину. Російська і українська назви відображають біологічні особливості рослини.

Рослина цікава не тільки пізнім цвітінням. Плоди пізноцвіту достигають весною наступного року. Тоді ж виростають і блискучі темно-зелені листки, які оточують коробочку. На початку літа коробочка тріскається, і насіння розкидається. Улітку від рослини залишаються лише пожухлі листки і коробочки, а згодом зникають і вони. Але рослина не гине. На підземному видозміненому пагоні (цибулині) на глибині близько 20 см починають розвиватися бруньки: з кожної бруньки утворюються тонкі корені, біле коротке (1—2 см) стебло і квіткова трубка, яка швидко росте, виходить на поверхню землі і розкриває ніжні пелюстки.

Пізноцвіт — дуже отруйна, але одночасно і важлива лікарська й цікава декоративна рослина.

На Україні росте 3 види пізноцвіту.

Пізноцвіт осінній, Безвременник осенний, COLCHICUM AUTUMNALE L.

Пізноцвіт осінній, Безвременник осенний, COLCHICUM AUTUMNALE L.