8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна густоопушена рослина 15—50 см заввишки, з кореневищем. Листки довгочерешкові, нирковидні, уздовж складчасті, лопатеві, злегка хвилясті. Стебла дуговидно-висхідні або майже лежачі. Невеликі зеленуваті квітки зібрані в клубочки, які містяться на кінцях гілочок складного щитковидно-волотевидного суцвіття. Віночка немає, чашечка з 4 чашолистків, з 4 листою підчашею. Тичинок 4, містяться вони на залозистому кільцеподібному краї квітколожа. Маточка одна. Плід — горішок. Цвіте в травні — липні. Росте на луках, узліссях, у лісах Прикарпаття, на Поліссі та в лісостеповій зоні.

Латинська назва роду пов’язана з використанням цієї рослини у давні часи алхіміками. Видова назва утворена від латинського слова, що означає стрункий. Українську назву рослина дістала за властивість виділяти краплини води, які збираються нерідко біля основи черешка і яких у давни ну наділяли чарівною силою. Російська назва відбиває особливості будови листків, що нагадують старовинні манжети.

Запилюється переважно мухами, які ласують нектаром, що утворюється в нектарниках, розміщених по краю ввігнутого квітколожа.

На листках приворотня, крім звичайних продихів, є водяні, що мають вигляд щілин на кінцях провідних пучків по краях листкових пластинок. Крізь водяні продихи рослина виділяє краплинами зайву воду. У середні віки появу таких краплин у сухі погожі дні пояснити не могли, тому їх вважали чарівними. Алхіміки збирали ці краплини, щоб виготовити з них препарат, ніби здатний зберігати млодість,

Приворотень використовують у медицині.

На Україні росте 30 видів приворотня.

Приворотень стрункий, Манжетка стройная, ALCHEMILLA GACILIS OPIZ.

Приворотень стрункий, Манжетка стройная, ALCHEMILLA GACILIS OPIZ.