8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Однорічна гола рослина 30—60 см заввишки. Стебла соковиті, потовщені у вузлах, на світлі просвічуються. Листки чергові, яйцевидні або еліптичні, 5—10 см завдовжки, великозубчасті. Квітки жовті, великі, 2—3 см завдовжки, повислі, неправильні, зі шпорками. Шпорка гачковидно зігнута. Чашолистків 5, але 2 недорозвинуті. Пелюсток 5, з них 4 зрослися парами. Тичинок 5, маточка 1. Плід — довгаста 5-стулкова коробочка. Цвіте в червні — серпні. Росте на вологих місцях у лісах, на зрубах, по берегах струмків, у ярах звичайно в Карпатах, на Поліссі І в лісостеповій зоні.

Латинська назва роду утворена від латинських слів, що означають не переносить. Видова назва в перекладі з латинської мови означає не зачіпай мене. Обидві назви пов’язані з особливостями плодів рослини. Цю саму властивість відображено і в українській і російській назвах рослини. Якщо навіть злегка доторкнутися до коробочки, яка достигла, вона швидко розкривається і насіння із силою викидається. Це пов’язано з особливостями будови коробочки: під шкіркою коробочки міститься шар великих клітин, які на час її достигання набрякають і стають пружними. Зв’язок між стулками коробочки послаблюється. Коробочка ніби вистрілює.

Листки у розрив-трави дуже ніжні. Коли рослину зірвати, вони дуже швидко в’януть.

Перехреснозапильна рослина, що забезпечується неодночасним достиганням тичинок і маточок: першими достигають тичинки. Пилок від намокання захищений листком, що розміщується над квіткою.

На Україні росте 4 види розрив-трави, з них 1 вид у культурі — розрив-трава садова, або бальзамін (І. balsami-na L.).

Розрив-трава звичайна, Недотрога обыкновенная, IMPATIENS NOLI-TANGERE L.

Розрив-трава звичайна, Недотрога обыкновенная, IMPATIENS NOLI-TANGERE L.