8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна гола або розсіяно-коротковолосиста рослина 10—40 см заввишки, з повзучими надземними на гонами, що укорінюються у вузлах. Листки округлі або яйцевидні, по краю — зарубчасті. Цвіте в квітні -линні. Росте на городах, у садах, уздовж доріг, під парканами, у чагарниках, на луках, лісових галявинах, схилах по всій Україні.

Латинська назва роду утворена від грецького слова, що означає блошина м’ята (зовні рослина дещо подібна до м’яти). Видова назва в перекладі з латинської мови — плющовидна, пов’язана з особливостями росту рослини.

Нижня губа віночка має темні плями, які, очевидно, є орієнтирами для бджіл у пошуках ними нектару. Усередині віночка — кільце волосків, що, як гадають, захищає нектар від поїдання дрібними комахами, які не можуть запилити рослину.

На розхіднику добре спостерігати вплив зовнішніх умов на ріст і розвиток рослин. Якщо порівняти рослини, що ростуть у затінку, на зволожених місцях, з рослинами відкритих і сонячних місцезростань, можна побачити, що листки розхідника із затінених місцезростань у 2—3 рази більші, ніжніші, зеленіші.

Повзучі пагони розхідника простягаються вбік від материнської рослини майже на 1,5 м. Коли пагони укоріняться у вузлах, меживузля, що з’єднують пагони з материнською рослиною, відмирають, і нові рослини починають жити самостійно. Ось чому розхідник утворює килими на великих площах.

Розхідник плющовидний використовують у народній медицині, ветеринарії. Листки його споживають, у них є вітамін С і каротин (провітамін А).

На Україні росте 1 вид розхідника.

Розхідник плющовидний, Будра плющевидная, GLECHOMA HEDERACEA L.

Розхідник плющовидний, Будра плющевидная, GLECHOMA HEDERACEA L.