8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна опушена рослина 25—80 см заввишки, з міцним, у суцвітті розгалуженим стеблом. Прикореневі листки великі, довгасто-яйцевидні, зморшкуваті, по краю 2-нерівномІрнозарубчасті, на довгих черешках; стеблові — короткочерешкові; верхні — сидячі. Квітки зібрані по 4—8 у кільцях. Віночок двогубий, темно-синій, зрідка білий або рожевий 12—25 мм завдовжки. Плід чотиригорішок. Цвіте в травні —липні. Росте у чагарниках, на лісових галявинах і узліссях, у світлих, переважно соснових, лісах, на щебенистих і піскових схилах, луках, лучних степах майже по всій Україні, у Криму зрідка.

Латинська назва утворена від латинського слова, що означає здоров’я. У латинян існувала навіть така приказка: “Проти влади смерті росте шавлія в садах”. Українську і російську назви утворено від латинської.

У сучасній медицині широко використовується тільки один вид — шавлія лікарська (S. officinalis L.). Це багаторічна густоопушена рослина із сіро-зеленими листками і фіолетовими квітками. Широко відома на Україні ще одна шавлія — шавлія блискуча (S. splendens Ker-GawL), у якої яскраво-червоні не тільки квітки, а й чашечки, що робить рослину надзвичайно декоративною протягом довгого часу.

Шавлія лучна має дуже цікаве пристосування, що забезпечує їй перехресне запилення: пиляки тичинок з’єднуються в’язальцем по типу важеля, розміщуючись на кінцях видовженого в’язальця. причому одне нижнє гніздо пиляка редукується. Коли комаха проникає в трубку віночка за нектаром, вона відсовує всередину і вгору нижнє гніздо пиляка, а друге гніздо, яке міститься на іншому кінці подовженого в’язальця, ударяє її по спині і осипає пилком.

На Україні росте 20 видів шавлії, з них 2 — у культурі.

Шавлія лучна, Шалфей луговой, SALVIA PRATENSIS L.

Шавлія лучна, Шалфей луговой, SALVIA PRATENSIS L.