9 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина з довгими (до 100 см) перистими листками на коротких, густо вкритих бурими лусочками черешках, які містяться більш або менш правильною лійкою. Наприкінці червня — в липні на нижньому боці листків з’являються округлої форми соруси, вкриті тоненьким білуватим покривальцем індузієм). Соруси містяться двома рядами по обидва боки середньої жилки кожного сегмента. При великому збільшенні мікроскопа видно, що в сорусах є багато плоских мішечків, заповнених дрібними пилинками — спорами. Спороносить щитник у червні — липні. Росте в лісах і чагарниках майже по всій Україні.

Латинська назва походить від грецьких слів, що оз на чають дуб і папороть (папороть, що росте в дубовому лісі). Покривальце сорусів має щитовидну форму, звідси й українська і російська назви — «щитник», «щи-товник». Видова назва перекладається з латинської мови як -чоловіча папороть».

З пророслої спори виростає ма ленька рослина, розмір якої не перебільшує копійку, а виглядає вона як серцевидна пластинка зеленого кольору. Нижнім своїм боком ця пластинка прикріплюється до грунту численними ризоїдами. Це — гаметофіт. Після запліднення на гаметофіті розвивається спорофіт — відома всім папороть з великими листками і справжніми коренями, на якій через кілька років утворюються спори. Це — безстатеве покоління.

Кореневище щитника чоловічого використовують у медицині як глистогінний засіб. У ньому є дубильні речовини (8—12 %), воно отруйне.

На Україні росте 6 видів щитника.

Щитник чоловічий, Щитовник мужской, DRYOPTERIS FILIX-MAS (L.) SCHOTT.

Щитник чоловічий, Щитовник мужской, DRYOPTERIS FILIX-MAS (L.) SCHOTT.