8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна сірувато-бархатиста від густого опушення рослина 10— 25 см заввишки. Стебла прямостоячі, угорі здебільшого розгалужені. Листки у прикореневій розетці, ланцетні або лопатовидні; стеблові — довгасто-яйцевидні або яйцевидні. Крім плідних пагонів, розвиваються численні неплідні. що закінчуються розетками листків. Завдяки цьому рослина утворює щільні дернини. Квітки білі, зібрані в щіпки видні китиці, які під час цвітіння поступово видовжуються. Нитки довгих тичинок криловидно розширені І мають біля основи зубці, а коротких — нитковидні. Плоди — яйцевидно-еліптичні стручечки, з опуклими стулками і довгим носиком, опушені зірчастими волосками. Насінина еліпсоїдальна, темно-коричнева, зморшкувата. Цвіте у квітні травні. Росте на відслоненнях вапняків у західній частині лісостепової зони, в басейні р. Дністра.

Латинську назву рід дістав на честь польського ботаніка Шиверека, а видова назва пов’язана з районом поширення рослини. Українська і російська назви — дослівний переклад з латинської мови.

Шиверекія подільська росте куртинами. Вона є ендеміком і являє значний інтерес для науки. Занесено до Червоної книги УРСР.

За межами Радянського Союзу росте тільки в одному місці на території Румунії. Шиверекію відносять до реліктів третинного періоду.

На території Донбасу І на Середньоросійській височині в РРФСР росте ще один вид шиверекії — шиверекія мінлива (S. mutabilis Alex.), яка також є рідкісною рослиною у флорі УРСР. Зовні вона подібна до шиверекії подільської, але має деякі ознаки, які добре відрізняють її від останньої.

На Україні росте 2 види шиверекії.

Шиверекія подільська, Шиверекия подольская, SCHIVERECKIA PODOLICA (BESS.) ANDRZ.

Шиверекія подільська, Шиверекия подольская, SCHIVERECKIA PODOLICA (BESS.) ANDRZ.