8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна кореневищна рослина 50—120 см заввишки, з прикореневою розеткою лінійно-тригранних прямостоячих листків. Стебло безлисте, циліндричне, закінчується зонтиком білувато-рожевих численних квіток. Чашолистків і пелюсток по 3, тичинок 9, маточок 6, що зрослися біля основи. Плоди — листянки, зібрані по 6. Цвіте в травні — липні. Росте по берегах річок, озер, ставків, на болотистих луках по всій Україні.

Латинську назву роду утворено від грецьких слів, що означають бик І різати, відщипувати; вона відбиває кормові властивості рослини. Видова назва в перекладі з латинської мови — зонтичний (пов’язана з будовою суцвіття).

Пиляки розкриваються поступово, починаючи Із зовнішнього ряду: першими достигають 6 довгих тичинок, потім З коротких. Пиляки спочатку довгасті, жовто-гарячі, після висипання пилку чорніють, скручуються і засихають. Потім починає розвиватися маточка. Іноді розвиток останніх тичинок затримується, і тоді можливе самозапилення.

Сусак має повітроносні тканини — пристосування до життя у воді. Завдяки їм його плоди, потрапляючи у воду, не тонуть і переносяться течією І вітром на нові місця-

У товстих кореневищах містяться крохмаль, білки, цукри і жири, борошно із сусака поживне. Бульбоподібні утворення на коренях можна споживати замість картоплі. З висушених і підсмажених кореневищ виробляють порошок, що нагадує порошок з коренів цикорію і використовується як замінник кави.

Сусак зонтичний — кормова рослина. Листки його використовують для різних господарських потреб (наприклад, плетуть кошики тощо).

На Україні росте 1 вид сусака.

Сусак зонтичний, Сусак зонтичный, BUTOMUS UMBELLATUS L.

Сусак зонтичний, Сусак зонтичный, BUTOMUS UMBELLATUS L.