8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Одно- або дворічна рослина, опушена простими волосками. Стебла 30—60 см завдовжки прямостоячі, розчепірено-галузисті- Нижні листки струговиднІ, іноді з перисто-роздільними частками; верхні — цілісні, списовидні. Квітки дрібні, 1—5 мм у діаметрі, зібрані у видовжені безлисті китиці. Пелюстки з нігтиками, жовті, 2—4 мм завдовжки, дещо довші за чашолистки. Плоди — конічно шиловидні стручки 1—1,5 см завдовжки, на коротких і товстих ніжках, притиснуті до стебла. Насінина дрібна, до 1,5 мм завдовжки, коричнева, округло-чотирикутна, дрібногорбкувата. Цвіте з квітня до осені. Росте як бур’ян поблизу житла, на городах, полях, рідше у посівах по всій Україні.

Латинська назва роду походить з давньогрецької мови. Під такою назвою ця рослина згадується у працях ботаніків і лікарів Стародавньої Греції: Арістотеля, Теофаста, Діоскоріда та ін. Видова назва в перекладі з латинської мови— «аптечний», «лІ-карський».

Сухоребрик лікарський не боїться холоду, навіть морозу. Його зелені розетки листків зимують під снігом, і весною, коли тільки зійде сніговий покрив. починають функціонувати. Розмножується насінням. На одній рослині утворюється до 3000 насінин, тому сухоребрик — досить уїдливий бур’ян. У насінні міститься 25—30 % жирної олії без запаху і гострої на смак. Лікарська рослина.

У лісостеповій і степовій зонах поширений сухоребрик мінливий (S. polymorphum L.) —сиза рослина з голими, невиразно 4-гранними стручками, косо відхиленими від стебла. Дає хороший силос.

На Україні росте близько 10 видів сухоребрика.

Сухоребрик лікарський, Гулявник лекарственный, SISYMBRIUM OFFICINALE (L.) SCOP.

Сухоребрик лікарський, Гулявник лекарственный, SISYMBRIUM OFFICINALE (L.) SCOP.