8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна цибулинна рослина 15— 40 см заввишки, з великими різноколірними (червоними, білими, жовтими) квітками на верхівках струнких безлистих стебел. Тільки біля основи стебло обгортають 3—4 сизуватих, трохи закручених листки. 6 листочків оцвітини розміщені в 2 кола. Листочки оцвітини довгасті, загострені, пелюстковидні, вражають яскравістю і багатством відтінків кольорів, біля основи часто з чорною або жовтою плямою. Маточка 3-кутна, з трьома жовтими приймочками, 6 тичинок, а темними пиляками. Плід — коробочка. Цвіте в травні. Росте в степах, на вапнякових і крейдяних відслоненнях, солонцях у південно-східній частині лісостепової зони (Воро-шиловградська і Донецька області), у степовій зоні І в Криму.

Латинську назву роду утворено від турецького слова, що означає тюрбан — головний убір турків (підкреслюється, що квітка прикрашає рослину). Видову назву дістала на честь ботаніка Шренка.

Чудова декоративна рослина, справжній степовий красень.

Близький вид — Т. gesneriana L. поширено у культурі. Тюльпани розводять у багатьох країнах, зокрема і в Радянському Союзі. На світовому ринку дуже дорого ціняться відомі в усьому світі дикі середньоазіатські тюльпани. Але дикі тюльпани цвітуть значно раніше, ніж садові, і це утруднює селекцію, перешкоджає створенню нових сортів. Тривалий час учені шукали шляхів усунення цієї перешкоди і, нарешті, розробили спосіб зберігання пилку протягом потрібного часу: пилок охолоджують до —79° С і в такому стані зберігають до наступного року, а навесні розморожують і запилюють культурні сорти тюльпанів.

На Україні в дикому стані росте 8 видів тюльпана. Усі вони потребують охорони. їх занесено до Червоної книги УРСР.

Тюльпан Шренка, Тюльпан Шренка, TULIPA SCHRENKII REGEL.

Тюльпан Шренка, Тюльпан Шренка, TULIPA SCHRENKII REGEL.