8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Водяна, плаваюча, переважно однорічна рослина. Тонке, але міцні стебло прикріпляється до дна минулорічним плодом, який своїми якореподібними виростами занурюється в грунт. На поверхні води плаває розетка ясно-зелених листків, які за формою дуже подібні до березових. Крім надводних, є підводні листки — лінійні. Вони швидко опадають, і замість них розвиваються листки, розсічені на численні волосовид-ні частки, схожі на корені. Майже біля основи пластинки черешки здуті. В центрі розетки в пазухах листків розвиваються поодинокі білі квітки 4-членноГ будови. Плід однонасінний, кістянкоподібний, з чотирма або двома рогами. Цвіте в травні. Росте розсіяно в стоячих або з повільною течією водоймах майже по всій Україні.

Латинська назва роду утворена від слова, що означає рогатка, і пов’язана з тим, що вирости плодів водяного горіха схожі на рогатку — зброю давніх римлян. Видова назва походить від латинського слова, що перекладається як плаваючий. Українська і російська назви відбивають особливості будови плодів.

Здуття черешків — пристосування рослини до життя у воді: вони заповнені повітроносною тканиною, яка допомагає розетці листків триматися на поверхні води. Квітка цвіте тільки один день і після самозапилення занурюється під воду, там і достигає плід. Восени стебло з “горіхами” відривається від дна і поволі мандрує за течією, поки не згниє. Тоді плоди занурюються на дно, де замулюються, перезимовують і навесні проростають. Корінець, який з’являється при цьому, росте вгору, до поверхні води. Лише згодом, коли розвинеться стебло, корінець змінює напрям росту і, описавши дугу, починає рости донизу, до дна.

Цінна рідкісна лікарська, фарбувальна і кормова рослина. Занесено до Червоної книги УРСР.

Водяний горіх плаваючий, Водяной орех плавающий, TRAPA NATANS L.

Водяний горіх плаваючий, Водяной орех плавающий, TRAPA NATANS L.