9 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Одно- або дворічна дрібноопушена рослина з лежачими або висхідними, дуже розгалуженими стеблами 5— ЗО см заввишки. Нерідко утворює щільні дернини. Листки супротивні, яйцевидні, 1—2 см завдовжки, голі або війчасті (біля основи). Квітки в півзонтиках; чашолистки довжиною 4—4,5 мм, пелюстки глибокодвороз-січені, коротші за чашолистки, іноді їх зовсім немає. Чашолистків і пелюсток по 5, тичинок 3—5, іноді 10. Маточка одна з трьома стовпчиками. Плід — коробочка. Цвіте з березня до жовтня. Росте як бур’ян на городах, у садах, по берегах річок майже по всій Україні .

Латинська назва роду походить від латинського слова, що в перекладі означає зірка (білі квітки рослини схожі на маленькі зірочки). Видова назва у перекладі з латинської мови «середня)-. Українська і російська назви рослини — дослівний переклад з латинської мови. На стеблах рослини з одного боку є волоски, по яких стікає дощова вода і роса в грунт. Очевидно, це дає можливість зірочнику рости в сухих місцях. Звідси і друга назва рослини — «мокрець».

Зірочник — рослина-барометр. Якщо його квітки в сонячний ранок не розкрилися о 9-й годині,— вдень слід чекати дощу.

Розмножується насінням, а також частинами пагона, на яких є додаткові корені. Одна рослина дає 15—25 тисяч насінин, які проростають без періоду спокою. Насіння зберігає схожість багато років і проростає при досить низьких температурах. Ось чому зірочник — злісний бур’ян.

На Україні росте понад 10 видів зірочника, з них найчастіше зустрічається зірочник лісовий (S. holostea L., мал. внизу).

Зірочник середній, Мокрець, Зведчатка средняя, Мокрица, STELLARIA MEDIA (L.) VILL.

Зірочник середній, Мокрець, Зведчатка средняя, Мокрица, STELLARIA MEDIA (L.) VILL.