8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна рослина 20—45 см заввишки, і яйцевидними бульбами. Стебло з трьома-п’ятьма яскраво-зеленими довгастими листками, які містяться в його нижній частині, і двома листковидними піхвами — у середній. Суцвіття багатоквіткове, щільне, циліндричне. Квітки рожевувато-пурпурові, запашні, складної будови: 5 пелюстковидних листочків оцвітини сходяться верхівками, утворюючи шолом, шостий (губа) — 3-роз-дільний, звисає донизу і біля основи має коротку шпорку. Плід — коробочка. Цвіте в травні — червні. Росте на вологих луках, у чагарниках, на лісових галявинах, узліссях у гірській, лісовій І лісостеповій зонах республіки і дуже рідко в степовій.

Латинську назву роду утворено від грецького слова, що означає ядро, вона пов’язана, очевидно, з формою бульб рослини. Видова назва в перекладі з латинської мови означав військовий; рослина дістала її за схожість квіток із шоломом.

Квітки запилюються джмелями, які сідають на губу, як на підставку, і просовують голову всередину квітки, щоб поласувати нектаром. У зозулинця, як і в інших орхідних, пилок склеєний у дві грудочки, заховані в спеціальних кишеньках. Як тільки голова джмеля доторкнеться до кишеньок, вони тріскаються і грудочки пилку прилипають до голови комахи. Джміль перелітає на іншу квітку І, просуваючи голову у віночок, торкається пилком липкої приймочки.

Орхідеї користуються великою популярністю в усьому світі.

На Україні росте 26 видів зозулинця, які занесено до Червоної книги УРСР.

Зозулинець шоломоносний, Яртышник шлемовидный, ORCHIS MILITARIS L.

Зозулинець шоломоносний, Яртышник шлемовидный, ORCHIS MILITARIS L.