8 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Багаторічна, гола рослина 40-60 см заввишки, з повзучим м’ясистим кореневищем, укритим м’ясистими лусками. Стебло прямостояче, біля основи безлисте, кутасте. Нижні та середні листки непарноперисторозсічені, довго-черешкові; верхні цілісні, по краю зубчасті, на коротких черешках. Квітки рожевувато-лілові, 1 —1,5 см завдовжки, зібрані у щитковидну небагатоквіткову китицю, іноді квітки недорозвиваються. Плоди — лінійно-ланцетні стручки з тонким носиком, до 3,5 см завдовжки, спрямовані косо вгору. У пазухах верхнніх листків і в суцвітті містяться блискучі чорні бульбочки — цибулинки. Цвіте в квітні — травні. Росте в тінистих широколистяних лісах у Карпатах, на Поліссі, в лісостеповій зоні, у Гірському Криму.

Латинська назва роду утворена від латинського слова, що означає зуб. Видова назва перекладається з латинської мови як бульбиста. Українська і російська назви — дослівний переклад з латинської мови.

Рослина розмножується насінням, частинами кореневища та бульбочками. У густих лісах дуже рідко цвіте і ніколи не утворює насіння.

Зубниця — декоративна рослина. Рожево-лілові квітки І зелень вирізьблених листків роблять її окрасою наших лісів. Проте зірвана рослина швидко в”яне і на букети непридатна.

Близький вид — зубниця п’ятилиста (D. quinquefolia Schmalh.). Від зубниці бульбистої відрізняється пальчастими листками, що зближені по 3 в кільця. Крім того, в неї у пазухах листків і суцвітті відсутні бульбочки. Росте в тих самих умовах, що й попередній вид. Так само гарна декоративна рослина. Обидва види потребують охорони.

На Україні росте 3 види зубниці, і всі вони потребують охорони.

Зубниця бульбиста, Зубянка клубненосная, DENTARIA BULBIFERA L.

Зубниця бульбиста, Зубянка клубненосная, DENTARIA BULBIFERA L.