The main features of tectonics of Rivne region
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.
Ровенська область розташована на західній окраїні Руської платформи, у межах трьох головних структурних елементів — Українського щита та його західного схилу (Волино-Подільської плити), а західна її частина захоплює східне крило Львівського прогину. На північному сході область займає крайову зону Прип’ятського прогину (рис. 3).

Тектонічна схема Рівненської обалсті…
Український щит захоплює територію Ровенщини своєю північно-західною окраїною, у межах якої докембрійський кристалічний фундамент перекривається лише тонким шаром відкладів антропогену або безпосередньо виходить на денну поверхню. На захід від лінії Клесів—Соснове—Корець кристалічний фундамент заглиблюється і перекривається комплексами молодших відкладів. Власне тут починається західний схил Українського щита, який досить широкою смугою (70—120 км) простягається у межах області з півночі на південь. Поверхня фундаменту знижується у західному напрямку під незначним кутом (1—2°), але вже на межі з Львівським прогином (приблизно на меридіані м. Дубно) кристалічні породи опускаються на глибину 2500—2700 м. Значне абсолютне занурення фундаменту на порівняно невеликій відстані при надзвичайно малих кутах падіння кристалічної поверхні свідчить про наявність на західному схилі Українського щита системи тектонічних порушень (скидів), які простягаються у субмеридіональному напрямку. Наявність цих розломів підтверджується і геофізичними даними, хоча в цілому вони вивчені ще недостатньо. Субмеридіональні розломи надають західному схилу Українського щита характеру гігантських сходів, розбитих до того ж розломами субширотного напрямку, що зумовлює складну блокову будову кристалічного фундаменту.
Блоковий характер будови кристалічної основи зберігається, очевидно, і на крайньому південному заході області, де фундамент занурюється на глибину до 3000 м і більше.
Субмеридіснальні розломи, безперечно, розділяють головні структурні елементи, але ці тектонічні порушення виявлені і підтверджені не завжди.
Блокова будова кристалічного фундаменту зумовила наявність численних вертикальних переміщень, перекосів, різних знижень та раптових піднять докембрійської основи. Зокрема, на території області досить чітко виділяється Дубровицьке зниження фундаменту, обмежене широтним розломом з півдня та крайовим разломом Українського щита на сході. Разом з тим Дубнівський блок, який обмежений Луцьким, Кременецьким та Ровенським розломами, дещо піднятий порівняно з сусідніми блоками.
Розломна тектоніка зумовила поширення у межах Ровенської області давніх покривів ефузивних порід і нерівномірне нагромадження комплексів осадових відкладів.