5 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Адірондак — гірський масив у Північних Аппалачах; від назви індіанського пле­мені адірондак.

Алабама — річка і штат США; від назви індіанського племені алібомони. Алеутські острови — острови в північній частині Тихого океану; від назви народу

алеути.

Аллегани — гори, що становлять головну вісь Аппалачів; по-індійському — «нескін­ченні, довгі».

Антільські острови; Великі А. і Малі А.— острови в Центральній Америці; від іс­панського анти— «проти» і іллас — «острови»; названо їх так у XVI ст., коли вважа­ли, що вони знаходяться проти Америки;

Аппалачі — гори в СІІІА; від імені індіанського племені аппалачів, які жили тут.

Арізона — штат у США; від індіанських слів арі—«маленький» і зон—«дже­рело».

Арканзас — річка і штат у США; від назви індіанського племені арканзас.

Атабаска — озеро і річка в Канаді; по-індіанському — «мулиста западина».

Баранова острів, Сітха—острів біля узбережжя Аляски, в архіпелазі Олександра. Названий на честь управителя Російсько-американської компанії О. А. Баранова, за­сновника російського поселення на цьому острові.

Баффінова Земля — острів у Канадському Арктичному архіпелазі; названий на честь англійського мореплавця В. Баффіна, який разом з Р. Байлотом відкрив у 1617 р. цей острів. Його ім’ям названо також море і затоку біля західних берегів Гренландії.

Берінгове море — море в північній частині Тихого океану; назване на честь В. Бе-рінга, який досліджував його в 1725—1728 pp. Ім’ям В. Берінга названо також протоку, що сполучає Північний Льодовитий і Тихий океани.

Бермудські острови, Бермуди,— група коралових островів у західній частині Атлантичного океану; відкриті в 1552 р. іспанцем X. Бермудесом і названі його ім’ям.

Біг-Хорн — хребет у Скелястих горах; по-англійському — «великий ріг».

Б ланко-Пік — найвища точка хребта Сангре-де-Крісто в Скелястих горах; по-іспан­ському — «білий пік».

Бофорта море — море Північного Льодовитого океану біля берегів Північної Аме­рики; назване англійським мореплавцем Д. Баколі, який відкрив його у 1834 p., на честь адмірала Ф. Бофорта — винахідника шкали для визначення сили вітру.

Брукса хребет — гори на півночі Аляски; названі ім’ям американського геолога А. Брукса, що вивчав Аляску.

Бутія — півострів і затока в Канаді; названі ім’ям англійця Ф. Бута, який фінан­сував експедицію Д. Росса, що відкрила їх у 1830 р.

Ванкувер — острів і місто в Канаді; названі ім’ям англійського мандрівника Дж. Ванкувера, який досліджував острів у 1792 р. Його ім’я носить також місто на північному заході у США.

Вашінгтон— столиця і штат США; названі на честь Джорджа Вашінгтона, пер­шого президента США. Його ім’ям названо також найвищу точку Північних Аппала­чів (1916 л).

Верхнє озеро — озеро в Північній Америці; назване так за високий гіпсометрич­ний рівень порівняно з іншими озерами системи Великих озер.

Вест-Індія — острови між Північною і Південною Америкою (Великі і Малі Ан-тільські, Багамські та ін.). Буквальне значення «Західна Індія». Відкривши ці острови в 1492—1504 pp., Колумб був упевнений, що це Індія. Коли з’ясувалась помилка, для розрізнення від власне Індії додали «західна».

Вінніпег — озеро і місто в Канаді; від індіанського ві — «брудний», ніпі — «вода».

Вісконсін — річка і штат у США; по-індіанському — «дикий потік».

Врангеля вулкан — вулкан на Алясці; названий на честь російського полярного дослідника XIV ст. Ф. П. Врангеля.

Гаїті — острів в архіпелазі Великих Антільських островів у Вест-Індії; по-кариб­ському — «гірський».

Гренландія — острів у північно-західній частиш Атлантичного океану; по-норве­зькому — «Зелена країна»; у 982 р. норманн Ейрік Рудий відкрив землю, вкриту зеле­ною рослинністю і назвав її Зеленою країною.

Гудзонова -А протока і затока в Північній Америці; названі на честь англійського мореплавця, який досліджував ці географічні об’єкти. Його ім’ям названо також річку в США, в гирлі якої розташований Нью-Йорк.

Гурон — озеро з групи Великих озер, на кордоні США і Канади; від назви інді­анського племені, яке французи називали гуронами — «кабанячі голови».

Девіса протока — протока між островами Гренландія і Баффінова Земля; названа за прізвищем англійського мореплавця Д. Девіса, який її відкрив у 1585 р.

Діксона протока — протока, що відокремлює острови Королеви Шарлотти від ар­хіпелагу Олександра; названа за ім’ям англійського мореплавця Діксона.

Долина Смерті — міжгірна западина в штаті Каліфорнія в США; назва пов’язана із загибеллю в 1849 р. групи золотошукачів від спраги. Це одне з найжаркіших і найбезводніших місць у світі.

Ері — озеро з групи Великих озер; від назви індіанського племені, що жило тут.

Іллінойс — річка і штат у США; від назви індіанського племені Іллічі, що озна­чає «справжні, чудові люди».

Йеллоустон — річка в США, притока Міссурі; від англійського yellow — «жовтий» і stone — «камінь, скеля», тобто «жовті скелі». Цим же ім’ям названо національний парк США в Скелястих горах.

Ййосемітська долина — долина річки Мерсед у США в штаті Каліфорнія; по-інді-анськи — «великий сірий ведмідь».

Кабота протока — протока біля східного узбережжя Канади; названа на честь англійського мореплавця Дж. Кабота. який її відкрив у 1497 р.

Канада — держава в Північній Америці; від індіанського каната — «село, сели­ще». Європейці, які колонізували країну, прийняли це слово за назву місцевості.

Каліфорнія — півострів і затока на тихоокеанському узбережжі Північної Аме­рики; по-іспанському каліда форн — «гарячий горн» (у розумінні — «розжарена сонцем земля») через високі літні температури повітря в цій області.

Канзас — річка і штат у США; від назви племені індіанців канзас, що означає «південний вітер» (тобто плем’я, що живе з боку південного вітру).

Карибське море — море Атлантичного океану, біля берегів Центральної Америки; від назви індіанського племені кариби, що означає «сміливі люди».

Каскадні гори — гори в північно-західній частині США; річка Колумбія, що про­ривається через ці гори, утворює тут каскади.

Кенай — півострів на Алясці; від назви індіанського племені кенайці, що означає «люди».

Кентуккі — річка і штат у США; від індіанського кан-тук-кес, що означає «темна від крові земля» (після кривавого винищення індіанців).

Колорадо — річка на південному заході США; від іспанського Rio Colorado — «червона річка», за колір води, що несе велику кількість червоної глини.

Колумбія — річка на північному заході США; від назви пароплава «Колумбія», на якому перший американський мореплавець навколо світу Р. Грей відкрив її пониззя в 1791 р. Назву корабель дістав на честь X. Колумба. Цю ж назву мають: федеральний округ у США, річка на західному узбережжі Північної Америки, кілька міст у США, гора в Канаді та ін.

Кламат — гірський масив на заході США, у штаті Каліфорнія; по-індіанському — «гора».

Коннектікут — річка і штат у США; по-індіанському — «довга річка».

Кордільєри — гірська система в Північній і Центральній Америці; від іспанського cordilleras — «ланцюги».

Коцебу — затока Чукотського моря біля західного узбережжя Аляски; названа на честь російського мореплавця О. Є. Коцебу, який відкрив її в 1816 р.

Куба — острів у Карибському морі в Центральній Америці; від назви індіанського міста Куба, що було на острові. На ньому розташована Республіка Куба. Значення топоніма невідоме.

Кука — затока Тихого океану на північно-західному узбережжі Північної Америки; названа ім’ям англійського мореплавця Дж. Кука, який відкрив ї! в 1778 р.

Ланкастера протока — протока між островами Девон і Баффінова Земля; названа ім’ям англійського мореплавця кінця XVI і початку XVII ст. Д. Ланкастера.

Лабрадор — півострів у Північній Америці. У 1500 р. до берегів півострова підходив португальський мореплавець Г. Кортіріал, що назвав його Terra de lavradores— «земля орачів» (у надії використовувати жителів як рабів на плантаціях).

Лонг-Айленд — острів на річці Гудзон у США; по-англійському — «довгий острів».

Лонгс-Пік— одна з вершин у Скелястих горах; названа ім’ям американського до­слідника С. Лонга.

Льяно-Естакадо — південна частина плато Прерій; по-іспанському — «рівнина».

Маккензі — річка в Канаді; за ім’ям англійського мандрівника А. Маккензі (1764— 1820), який першим з європейців проплив по ній у 1789 р. у Північний Льодовитий океан. Його ім’ям названі також затоки і гори та кілька населених пунктів у Канаді.

Мак-Клінток протока — протока між островами Вікторії і Принца Уельського; за ім’ям англійського дослідника Арктики Ф. Мак-Клінтора, який пройшов нею в 1853 р.

Маласпіна — льодовик на південному узбережжі Аляски; за ім’ям іспанського мо­реплавця А. Маласпіна, який досліджував цю частину континенту в кінці XVIIIст.

Массачусетс — затока і штат у США; від назви індіанського племені массачусетів— «люди високого горба».

Мексіка— держава на південному заході Північної Америки; від імені бога війни в ацтеків — Мексітла.

Міннесота — річка і штат у США; по-індіанському — «небесно-блакитна вода».

Міссісіпі — річка і штат у США; по-індіанському — «велика річка».

Міссурі — річка і штат у США; по-індіанському — «мулиста річка».

Мічіган— одне з Великих озер Північної Америки; по-індіанському—«велике озе­ро». Так само названо і штат США, що прилягає до нього.

Морріс-Джесеп — мис на півночі Гренландії (найбільш віддалена на північ точка суші земної кулі). Назву дав американський мандрівник Р. Пірі за ім’ям мільйонера, який фінансував його експедицію.

Мохаве — пустиня на південному заході США; від назви індіанського племені — мохаве.

Нельсон — річка і порт у Канаді. Річку відкрив у 1612 р. англійський мореплавець Т. Буттан і назвав за ім’ям свого супутника, командира корабля Нельсона.

Ніагара — водоспад на однойменній річці, що сполучає озера Ері і Онтаріо; по-інді­анському — «гуркітлива вода».

Нікарагуа — озеро і країна в Центральній Америці; за ім’ям індіанського вождя, що правив країною до приходу X. Колумба в 1502 р.

Ньюфаундленд — острів у Атлантичному океані, біля східного узбережжя Північ­ної Америки; від англійського Newfoundlend — «нововідкрита земля».

Огайо — річка і штат у США; по-індіанському — «мальовнича річка».