7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Хто не збирав восени великі п’ятипалі листки клена! Золотисті, червоні, жовтогарячі, вони нібито випромінюють тепло літнього сонця. Поряд з цими деревами росте їх непоказний родич, який за зовнішнім виглядом дуже відрізняється від них. Листки в нього непарноперисті і восени довго залишаються зеленими. Лише плоди-крилатки свідчать про приналежність до роду кленів.

Це дерево має багато назв. За формою листків воно дістало назву ясенолистий клен, за походженням його називають ще американським, а міжнародна назва цього виду, яку дав йому К. Лінней, клен негідний (Acer negundo L.).

Батьківщиною клена негідного є Центральні й Східні райони США, де він найбільше поширений переважно по заплавних лісах до західних схилів Апалачських гір і значно рідше зустрічається в приатлантичних штатах.

Клен негідний

Клен негідний

У XVIII ст. клен негідний завезли до Росії як дивину з далекої Америки. Спочатку заморську рослину вирощували в оранжереях. Пізніше клен негідний почали культивувати на відкритому грунті. Швидкий ріст, красива крона, невибагливість до умов існування відразу привернули увагу лісівників. Американський клен почали широко використовувати в озелененні міст і лісопосадках. Але згодом прийшло розчарування. Клен виправдовував свою назву, яку дав йому К. Лінней. Він і справді виявився негідним через недовговічність і погану якість деревини. Дерево швидко росло лише в перші роки, тягнучись угору при досить незначній товщині стовбура, потім ріст уповільнювався, і воно ставало корявим. Потроху його почали вирубувати із лісонасаджень. Але численні плоди-крилатки далеко розліталися навкруги і вкривали грунт на великих ділянках. Навесні вони дружно проростали і швидко розвивалися, пригнічуючи навколишні сходи. До умов зростання молоді кленочки були напрочуд невибагливі, могли рости в непридатних місцях. Потроху клен негідний перетворився в засмічувача лісу. Завдяки своїй винятковій живучості він витісняв інші цінні породи дерев наших лісів, причому сам справжніх лісів не утворював.

Клен негідний легко розповсюджується в заплавних лісах. Засмічує парки, ботанічні сади, лісосмуги, приміські лісопарки, подекуди городи і поля, часто росте на пустирях і поблизу жител. Цей чужинець поширився від найпівденніших районів країни до Архангельська. На Україні зустрічається у всіх районах, росте в парках, вуличних насадженнях, садибах, лісопосадках і лісосмугах, на узліссях лісів, уздовж залізниць, у заплавних лісах.