7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Серед безмежного океанського простору лежить невеликий материк Австралія, відірваний від усіх інших континентів. Природа Австралії за оригінальністю рослинного і тваринного світу не має собі рівних на Землі: 75 % видів рослин існують лише тут. Тривалий час Австралія була осторонь основних морських шляхів, але незважаючи на це, обмін видами рослин, що супроводжували людину, почався досить давно. Проте рослини з Австралії не часто «обирали» Європу місцем свого нового мешкання. Тому поява в Моравії (Чехословаччина) у 1890 р. австралійського виду лободи привернула увагу ботаніків.

Австралія — давній постачальник вовни на світовий ринок. Використовували австралійську вовну і європейські підприємства. З однією партією таких вантажів і прибула до Чехословаччини лобода карликова (Chenopodium pumilio R. Вг.). На батьківщині вона росла на засолених узбережжях і трав’янистих місцях у приморській смузі. Насіння поширювалося водоплавними птахами та потоками води.

Фабрики, що переробляють вовну, часто будують на берегах річок, тому умови для розвитку цієї рослини були цілком придатними. Поблизу ткацьких підприємств в різних країнах Європи виникали все нові й нові осередки. Лобода карликова була виявлена в Німеччині, Франції, Бельгії, Швеції, Угорщині, Англії, Шотландії. Згодом вона дісталася Північної Америки і поширилася по території шести штатів США. Розповсюдження цього виду значно обмежувалося кліматичними умовами: в районах з більш континентальним кліматом він не прижився, зокрема на європейському континенті поширення лободи карликової обмежилося центральними та північно-західними приатлантичними районами.

Лобода карликова

Лобода карликова

У 1980 р. лобода карликова була виявлена на прибережних ділянках островів пониззя Кілійської дельти Дунаю. Цей бур’ян росте на зволожених малозарослих ділянках на слабозамулених пісках новоутворених островів верхньої частини пониззя дельти Дунаю, які виникли останнім часом внаслідок розширення гідробудівництва в цьому районі. Провідну роль у занесенні лободи карликової на територію України відіграли води Дунаю та водоплавні птахи.

Лобода карликова — однорічна рослина з розгалуженим лежачим або висхідним стеблом завдовжки до 40 см, густо облистненим дрібними яйцевидними великозубчастими листками. Усі частини рослини опушені, нижня поверхня листків і листочки оцвітини густо вкриті яскраво-жовтими бородавчастими залозами. Численні квітки зібрані у щільні дрібні клубочки, що містяться в пазухах листків. Характерна будова плоду: листочки оцвітини повністю не стулені, і тому плід добре видно в проміжках між бічними краями.

Рослина зацвітає на початку травня. Цвітіння однієї особини триває не більш як 20 діб. Але враховуючи те, що сходи з’являються протягом усього вегетаційного періоду, час цвітіння всіх колоній дуже розтягнутий і триває до перших морозів. Плодоношення настає на початку серпня, продовжується до вересня або жовтня, після чого рослини відмирають.

Лобода карликова оселяється на ділянках, де немає рослинності, створюючи щільні колонії. Росте вона також разом з іншими бур’янами. Поширюється переважно природними способами і поки що не виявляє агресивних намірів. Проте ще рано робити висновки щодо характеру поширення цього виду на новій території.