7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Край дороги на межі з полем скупчилися розчепірено-розгалужені рослини з цілісними або виїмчасто-перистолопатевими, пухнастими від зірчастих волосків листками і великими жовтими квітками, подібними до квіток картоплі. Рослина, яка досягає іноді 1,5 м заввишки, вкрита довгими міцними яскраво-жовтими колючками. Лише великі жовті пелюстки не мають їх, але й вони надійно захищені колючими чашолистками.

Важко повірити, що це близький родич картоплі і поширених у нас чорного, солодко-гіркого та інших видів пасльону. Родом ця рослина, наукова назва якої паслін рогатий, або колючий (Solarium cornutum Lam.), з великих рівнин Північної Америки, де вона росте в преріях від Південної Дакоти до Техаса і Мексіки. Як бур’ян занесений і в інші райони Північної Америки.

До Європи паслін рогатий випадково потрапив з насінним матеріалом. Уперше його помітили у Середній Європі у 1886 р. Минуло небагато часу, і небезпечний бур’ян з’явився на Україні. У 1928 р. його знайшов бур’янознавець Д. К. Ларіонов у посівах Маслівської дослідної станції на Київщині.

Паслін рогатий — небезпечний ворог ланів. Він засмічує городи, баштани, виноградники, посіви кормових трав, інколи рідкі посіви зернових. Крім того, колючки, якими вкриті всі частини рослини, легко відламуються, спричиняючи поранення людей і тварин. Сіно і солома, навіть з незначною домішкою цього бур’яну, непридатні на корм і на підстилку худобі.

Паслін рогатий — земляк колорадського жука і є його природною їжею. Це дає можливість жуку пережити несприятливі часи, коли поблизу немає картоплі. Живлячись пасльоном, колорадський жук може поширюватися і там, де відсутні посіви картоплі, аж поки знов не натрапить на картопляне поле. Паслін дає притулок також картопляній молі, переносить в інші райони вірусні захворювання картоплі й помідорів. Дерев’янисті стебла бур’яну заважають машинному збиранню врожаю.

Паслін рогатий

Паслін рогатий

На одній рослині може утворитися понад 5 тис. насінин, схожість яких зберігається до 10 років. У місцях поширення цього бур’яну тварини, проходячи через зарості, неодмінно зачеплять небезпечну рослину, і кілька гілочок, легко відірвавшись, впиваються колючками у їхню шкіру. Одночасно від струсу з колючих чашечок вистрибують чорні ягоди в 70—80 насінинами. Поширенню насінин пасльону рогатого сприяє і вітер, перекочуючи стеблину в розчепіреними гілками по полю.

Цей бур’ян відразу було взято на карантинний контроль, а увесь насінний матеріал із заражених районів ретельно перевірявся. Та паслін і не «думав» відступати. Ні обробіток грунту, ні обприскування різними хімічними препаратами не давали бажаних наслідків, і вцілілі рослини знов ставали осередками нових колоній.

Особливо поширився цей бур’ян у роки Великої Вітчизняної війни і в перші повоєнні роки. За цей нас він утворив значні колонії в степових районах України. Нині він продовжує розселятися, просуваючись у нові райони. Спорадично поширений Кіровоградській, Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Ворошиловградській та Донецькій областях, у степовій частині Криму, в Київській та Вінницькій областях. Занесений уже і в Ставропольський край, де досить швидко поширюється. Знаходили цей бур’ян і в Закавказзі.