7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

У заплавних лісах південної і середньої смуги європейської частини СРСР можна помітити зарості ехіноцистису шипуватого (Echinocystis lobata (Michx.) Torr. et Gray) —однорічної трав’янистої ліани з родини гарбузових з великими глибоко -3— 7-лопатевими листками і дрібними однодомними квітками. Ще недавно цю рослину можна було побачити лише на балконах або присадибних ділянках, її тонкі стебла ростуть надзвичайно швидко і протягом весни і літа виростають до 10 м завдовжки. На час цвітіння стебла вже добре розвинуті і, немов сіткою, вкривають кущі, білим мереживом обплітають невисокі дерева, гірляндами перекидаються з гілки на гілку. Маточкові квітки поодинокі і непоказні, а тичинкові досить великі, запашні, зібрані в численні китиці. Кволі стебла тримаються за гілки та інші опори за допомогою скручених міцних вусиків. Запилюються квітки комахами й вітром. Наприкінці літа утворюються великі декоративні плоди овальної форми, густо вкриті шипами. Плодів розвивається багато, вони висять ніби різдвяні кульки. На верхівці плід відкривається кришечкою. Через цей отвір насіння висипається назовні. Насінини великі, плоскі з мармуровим малюнком. Вони легко розносяться повінню, дощовими потоками, налипають до ніг худоби і до взуття людей.

Ехіноцистис шипуватий

Ехіноцистис шипуватий

Ехіноцистис шипуватий родом з Північної Америки, де росте на вологих багатих грунтах у заплавах річок, по вологих місцях, у заростях кущів, під огорожами. Завдяки швидкому росту і гарним квіткам використовується в садівництві для озеленення балконів, альтанок, веранд, створення живих огорож тощо. Як декоративна культура ехіноцистис шипуватий був завезений до Європи. Природні умови нового континенту виявилися цілком придатними для розвитку рослини. Вона легко дичавіла, довгі пагони перекидалися на сусідні огорожі, стелилися по дахах господарських будівель. Потрапляло насіння і на пустирі та левади.

Рослина віддалялася все далі й далі від житла і врешті-решт стала компонентом прибережної рослинності.

На Україну ехіноцистис шипуватий занесено в повоєнні роки. Найперше в здичавілому стані цю рослину помітили в Закарпатті, де вона швидко й широко розповсюдилася по берегах річок і садках. Приблизно в 1959—1960-х роках цей вид потрапив на Полісся. Зокрема, він поширився на присадибних ділянках на околицях Києва, а згодом і в самому місті. Декоративну ліану охоче культивували, що сприяло створенню осередків, з яких, дичавіючи, поширювався цей вид, і створював колонії в поліських і лісостепових районах.

Сиціос кутастий

Сиціос кутастий

У заплавних лісах та по левадах можна побачити ще одну трав’янисту ліану північноамериканського походження — сиціос кутастий (Sicyos angulata L.). Природний ареал цього виду знаходиться у східній частині Північної Америки, в південній частині Канади і США. На батьківщині сиціос кутастий росте по берегах річок, на пасовищах, узбіччях доріг, у садках і навіть на полях. Особливо поширений на вологих грунтах. За межами батьківщини поширений в Європі і Азії.

Сиціос кутастий також належить до родини гарбузових. Шорстковолосистий виткий однорічний за вегетаційний сезон розвиває пагони до 4—6 м завдовжки, облистнені великими до 15 см завдовжки яйцевидно-серцевидними кутастими листками. Квітки одностатеві, з п’ятироздільними чашечкою і віночком. Тичинкові квітки зібрані в китиці, маточкові — в пучечки. Плід ягодоподібний шкірястий, яйцевидний або довгастий, до 1,5 см завдовжки, однонасінний. Зовні він вкритий щетинисто-волосистою оболонкою, через що рослина дістала на Україні назву «волохатий огірок». Стебло за допомогою розгалужених вусиків чіпляється за гілки або цілими пасмами обвивається навколо стовбура, тягнучись до світла. Вкриті колючими шипами плодики поширюються переважно тваринами. Волохатий огірок занесений до Росії ще в минулому столітті, як і ехіноцистис шипуватий, поширювався людиною. У місцях, де його колись культивували, сиціос кутастий залишився як здичавіла рослина. Нині він поширюється природними засобами: тваринами, дощовими водами і повінню. Спорадично зустрічається в лісових і лісостепових районах України, іноді його можна помітити на півночі по заплавах річок, а за межами республіки відомий на Кавказі і в Середній Азії. Обидва види, увійшовши до рослинних угруповань заплави, впливають на інші види цих угруповань. Наприклад, ехіноцистис шипуватий пригнічує кущі, обплітаючи їх своїми гілками, а затінені цим видом світлолюбні рослини поступаються своїм місцем більш тіньовитривалим. Згодом це приводить до суттєвих змін у флористичному складі рослинного покриву.