7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Як бачимо, новоселів помічають лише через деякий час після їх «прописки» в новому місці. Звідки ж стає відомим увесь хід їх розселення? Щоб поновити історію «мандрівок» того чи іншого виду, вчені вивчають історичні та архівні документи, матеріали археологічних розкопок, описи природи окремих районів, ботанічну, географічну і сільськогосподарську літературу, аналізують сучасне поширення рослин, власні спостереження. Потім шляхом припущень та зіставлень різних історичних подій та торгово-економічних контактів з іншими країнами роблять висновки, коли і як могли потрапити до нас ці чужинці.

Скрізь на вигонах, перелогах, узбіччях шляхів височать розлогі, майже безлисті стебла Петрових батогів, вкриті великими голубими квітками. Мов одягнений в лати, стоїть при дорозі татарник звичайний, а поряд тисячами колючок ощетинилися волошки розлогі. По межах розкидані й сині цяточки курячих очок, на струнких стеблах погойдуються розкішні суцвіття ромашки продірявленої, полум’ям спалахують червоні пелюстки дикого маку. Всі вони такі звичні, що здаються невід’ємною частиною нашої природи. Проте всі ці рослини в різні часи були випадково занесені людиною і натуралізувалися (призвичаїлися до умов навколишнього середовища) у новій місцевості. Навіть порівняно недавні переселенці: щириці, галінсога дрібноквіткова, розрив-трава дрібноквіткова, які занесені лише в минулому столітті, або й деякі зовсім недавні новосели (череда листяна) встигли настільки поширитися, що ми також сприймаємо їх як аборигенів.

Цикорій звичайний

Цикорій звичайний

Усім відомі кропива жалка, татарник звичайний, жовтий осот городній, редька дика. Вони завезені до нас із Середземномор’я. Мишій сизий — представник тропічних районів Азії. Зовсім «як удома» почувають себе на Україні північноамериканські рослини, такі, як енотера дворічна, ситник тонкий, злинка однорічна, аморфа кущова і багато інших. З помірних районів Азії занесена ельшольція війчаста. На Україні учені виявили понад 600 видів адвентивних рослин. Майже 15 % флори республіки. Виявлено батьківщину багатьох видів і встановлено час появи їх в тій чи іншій країні.