7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Край дороги, біля стін та на пустирях, рідше на кам’янистих схилах можна натрапити на дворядник муровий (Diplotaxis muralis(L.) DC). Ця непоказна рослина з родини капустяних нічим не привертає уваги. Висхідні стебла 20—40 см заввишки, облистне-ні лише в нижній частині довгастими перистороздільними або виїмчасто-зубчастими листками. У червні на верхівці стебла розвивається китиця з 6—15 невеликих жовтих квіток. Цвітіння триває протягом червня і липня. Після одцвітання утворюються плоди — стручки.

На Україні дворядник муровий помітили вперше у 1886 р. у Балтському повіті і с. Тальне на Уманщині. Ріс він там при дорогах та на вапняковому грунті. Через рік дворядник муровий виявили на околицях с. Гераженівки під Уманню.

Чужинець швидко поширювався по дорогах і вже через дев’ять років став там звичайною рослиною. У 1895 р. він поширився в південно-східній частині Вінницької області, а також створив «форпости» на околицях міст Миколаєва і Маріуполя. Ще через п’ять років, за повідомленням дослідника південних степів Й. К. Пачоського, він уже був досить поширений на північному заході колишньої Херсонської губернії (тепер Одеська обл.), де ріс не тільки при дорогах, а й на полях.

Стручки дворядника мурового відхилені від осі суцвіття, якщо хтось пройде або проїде повз нього, то неодмінно зачепить їх. Від струсу з достиглих стручків випадає насіння. Налипаючи на підошви або на колеса, воно поширюється уздовж доріг, потрапляє на поля. «Знайшов» дворядник на чужині і природних агентів поширення (тварини, дощові струмки тощо) і, використовуючи їх, помітно збільшував свої колонії.

Дворядник тонколистий

Дворядник тонколистий

У 1921 р. дворядник муровий досяг Києва. На цей час він уже досить часто траплявся на Україні, особливо в її правобережній частині, поширюючись по її території з Балтського і Миколаївського осередків. З останнього дворядник муровий інтенсивно розповсюджувався по центральній частині колишньої Херсонської губернії. Дещо повільніше просувався дворядник муровий у північно-східні і східні райони Лівобережжя. Поступове розширення ареалу цього бур’яну тривало й далі, і в першій половині XX ст. дворядник муровий стає звичайним бур’яном на всій території України, в Курській, Воронезькій і Бєлгородській областях РРФСР.

У 1887 р. на Україну був занесений інший вид цього роду — дворядник тонколистий (Diplotaxis tenuifolia (L.) DC), який відрізняється від попереднього виду більшими квітками (пелюстки до 8—14 мм завдовжки, у дворядника мурового вони 6—8 мм завдовжки) і тим, що стручки розміщені на гінофорі (виріст квітколожа у квітці у вигляді ніжки, на якій міститься плодолисток). Це також вид Середземноморського походження, зокрема дуже поширений на кам’янистих схилах у Криму. Найбільш імовірно, що звідти він і потрапив у рівнинні райони України На відміну від свого родича дворядник тонколистий протягом тривалого часу’ майже не поширювався. Тільки на кінець 50-х — початок 60-х років нашого століття темп його розселення значно зріс. Можливо, що поштовхом до цього було будівництво великих автомобільних магістралей, узбіччями яких він і рушив на північ. Заносили цей вид і з гравієм на залізничні насипи, дамби тощо.

Нині цю рослину з досить помітними яскраво-жовтими квітками з приємним ароматом, зібраними в китиці на верхівках розложистих стебел, нерідко можна побачити на узбіччях доріг, пустирях, залізничних насипах. За 20 — ЗО років дворядник тонколистий створив чимало нових осередків у багатьох районах України. Сиваш він перетнув по дамбі, а потім з Генічеського району придорожними насипами помандрував до Запоріжжя і Дніпропетровська, звідки шосе або залізницею переважно по правобережних районах дістався Києва. З баластом цей вид було занесено в Одесу, а згодом і в Маріуполь. З останнього осередку він поширився по Донбасу. Тепер він найчастіше трапляється в Київській, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Одеській та Херсонській областях, на решті території — значно рідше. Поширений також за межами України. Північніше місцезнаходження цього виду в СРСР — порт Клайпеда в Литовській РСР.

З баластом дворядник тонколистий мандрує май же по всьому світу. Таким способом він завезений до Австралії, Південної Америки й США. Морем і сухопутними транспортними засобами поширюється із Середземномор’я в інші країни Європи, Азії й Африки.