7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

По берегах річок Середньої і Східної Європи, край тихих стариць та на болотистих луках часто зустрічається аїр звичайний (Acorus calamus L.), багаторічна рослина з родини ароїдних. Подекуди він утворює великі зарості. Над дзеркальним плесом водойм схиляються його довгі яскраво-зелені мечовидні листки, серед них рожевіють великі зонтиковидні суцвіття сусака, стелеться плетуха. Здається, що аїр росте тут споконвіку. На Україні цю рослину називають лепехою, або татарським зіллям. Її пахучим листям колись стелили долівки в хатах, а кореневища і тепер використовують для лікування різних хвороб. І мало кому відомо, що ця рослина залишилася згадкою про сумні часи татарської навали, про що свідчить її друга назва — татарське зілля. Батьківщина аїра — Південно-Східна Азія. Звідси він поширився в інші країни Азії, був занесений в Європу і Америку.

Аїр звичайний

Аїр звичайний

Аїр дуже цінна лікарська і ефіроолійна рослина. Ефірну олію, яку одержують з кореневищ і листків, використовують у парфюмерії та харчовій промисловості. З кореневищ варять компоти, варення, готують напої тощо. Вважають, що татари під час походів возили із собою кореневища аїру як тонізуючий засіб. Шматочки кореневищ вони клали у посуд з водою і одержували освіжаючий напій. Використані кореневища вони викидали і таким чином сприяли розповсюдженню рослини. Існує думка, що таким способом аїр був занесений на Україну приблизно в середині XVI ст.

Аїр потрапляв у нашу країну й іншими шляхами. Цілющі властивості цієї рослини були відомі ще в далеку давнину. Аїр використовувався при лікуванні цинги, гнійних виразок, холери, сипного тифу, хворобах жовчних шляхів, проти нервового збудження і як чудовий дезинфікуючий, болезаспокійливий і протигарячковий засіб. Особливо широко цю рослину використовували в країнах Малої Азії, зокрема в Туреччині. Константинополь імпортував велику кількість кореневищ аїру в інші країни, де його висаджували в ботанічних і аптекарських садах. З цією метою його в давнину було завезено до Європи. Як лікарську рослину аїр могли завезти і на Україну. Перші відомості про знаходження в здичавілому стані цієї рослини на Україні датуються 1819 р. Аїр все ще просувається в нові райони, але не так швидко як колись.

Нині це рослина боліт та водойм лісових та лісостепових районів України, дещо рідше вона зустрічається в степових районах, потрапляючи туди по долинах степових річок. Аїр здається звичайною місцевою рослиною, і лише те, що він не утворює плодів на новій батьківщині, а розповсюджується виключно вегетативно, свідчить про походження його з дуже віддалених районів.

Аїр звичайний — дуже корисна рослина, тому заготівлю його кореневищ проводять таким чином, щоб зберегти здатність до поновлення.