7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

Із-за океану прийшла до нас також щириця лободовидна (Amaranthus blitoides S. Wats). Як і всі її родичі, вона у величезній кількості продукує дрібне гладеньке дисковидне насіння, яке густо встеляє землю під рослиною. При дозріванні її довгі стебла лягають на землю, мов хижими пазурами охороняють свої «володіння» від сусідів. Піднімеш таку гілку, а під нею увесь грунт засіяний насінням. Воно кілька років зберігає схожість, і щороку сходи з’являються неодночасно. Протягом усього літа все нові й нові рослини захоплюють навколишні ділянки. Недарма щириця лободовидна і всі її родичі вважаються одними з найбільш злісних бур’янів.

Щириця лободовидна віддає перевагу пухким, зволоженим, родючим грунтам, але може рости на узбіччях доріг, пустирях, залізничних насипах. Звідси вона заноситься на поля з брудом, що налипає до коліс сільськогосподарських машин, до ніг людини, птахів, тварин та дощовими потоками, повінню. З вантажами і пасажирами переноситься залізницями, з піском потрапляє в трюми пароплавів.

В Європу щириця лободовидна потрапила наприкінці XIX ст. Звідти цей бур’ян почав поширюватися на схід. З вантажами її завезли в Середню Азію. Там її вперше виявили в 1908 р. на станції Челкар Середньо-Азіатської залізниці. У 1926 р. цю рослину було знайдено вже на околицях м. Харкова на залізничному насипу, а у 1930 р. у Ворошиловградській області на території Лимарівського і Деркульського кінних заводів та на околицях Біловодська. Ще через рік щирицю лободовидну виявили в порту м. Ізмаїл Одеської області. Через три роки вона вже дісталася Ростова-на-Дону.

Щириця лободовидна

Щириця лободовидна

Після того як чужинка натуралізувалася в заснованих нею осередках, темп її «переїздів» помітно пожвавішав. Вона швидко освоїлась у Ростовській і Куйбишевській областях, на залізницях Заволжя, дісталася Сталінграда. У 1936 p., поширившись на території Україні, перекочувала в Крим, на Кавказ, з’явилася в середньоазіатських республіках і на Далекому Сході.

У 1939 р. Центральне карантинне управління повідомило, що небезпечний бур’ян поширюється також по Краснодарському краю і прилеглих областях.

Під час війни нескінченним потоком пересувалися в різних напрямах війська, техніка, гнали худобу, перевозили вантажі. Щириця лободовидна широко розселилася навкруги. Просунулася в області Середньої Росії, з’явилася в Башкирії, а в повоєнний час залізницями дісталася навіть Південної Естонії.

Тепер на всій цій території щириця лободовидна часто росте при дорогах, на подвір’ях, а в південних районах засмічує і просапні культури.