7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

У 1950 р. український бур’янознавець Д. К. Ларіонов знайшов незнайому рослину на краю с. Промінь Скадовського району Херсонської області. Листки цього однорічного злака були соковиті, яскраво-зелені, дещо схожі на листки мишію або курячого проса, а вузьку колосовидну волоть сплутати з будь-яким іншим злаком було неможливо — кожний колосок у суцвітті мав обгортку, вкриту численними, зрослими біля основи і спрямованими в різні боки прямими міцними колючками. До 15 колосків тісно скупчувалося на головній осі суцвіття. Вчений зібрав і визначив знайдену рослину. Це був ценхрус малоквітковий (Cenchrus pauciflorus Benth.) злісний бур’ян пасовищ, полів, виноградників. На своїй батьківщині, в Америці, ценхрус малоквітковий зустрічається від 47° пн. ш. до 38° пд. ш. Росте на прибережних морських пісках, піщаних грунтах і супісках. Розповсюджується насінням і частинками стебла. Колючі колоски заплутуються у вовні тварин і розносяться ними.

Найчастіше ценхрус заноситься в інші країни з експортною овечою вовною.

Засмічує рослина посівний матеріал, переважно кормових культур. Як свідчать дані карантинного догляду, зернівки ценхрусу малоквіткового трапляються в північноамериканській конюшині і в люцерні з Аргентини та з південних і західних штатів США. Він дуже легко засмічує посіви бавовника і переноситься з вантажами бавовни. Поширюється ценхрус також з фуражем. Як гадають, саме так небезпечний бур’ян потрапив на Україну. Стосовно того, яким способом досяг він Чорноморського узбережжя, існує дві версії.

До війни в с. Промінь існувала єврейська колонія, мешканці якої одержували з Америки різноманітні посилки. Як свідчать документи карантинної інспекції, в деяких з них було пресоване сіно. Це сіно зберігалося в коморі, біля якої і був уперше знайдений ценхрус малоквітковий.

Можливий також інший спосіб занесення цього бур’яну. Пригадують, що поміщик, який колись мешкав у цьому селі, виписував різні рослини для закріплення пісків. Ценхрус малоквітковий — пісколюб, причому на ділянках, де немає рослинності, стебло його розпластується по землі і вкорінюється у вузлах. Імовірно, що серед виписаних рослин могло бути й насіння ценхрусу.

Ценхрус малоквітковий

Ценхрус малоквітковий

Виявлений бур’ян відразу був включений до списку карантинних. Це означало, що він підлягав винищенню карантинною службою і місцевим населенням. Увесь насінний матеріал, фураж, худоба, вовняна сировина, що надходили із засмічених ценхрусом районів, проходили ретельний огляд. Але чужинець виявився дуже живучим. Незважаючи на цілеспрямовану боротьбу, розпочату відразу після виявлення цього злісного бур’яну, ценхрус подолати важко. Ще в 50-ті роки він траплявся на вигонах, придорожних і присадибних ділянках, подекуди засмічував сільськогосподарські угіддя в Скадовському, Голопристанському і Цюрупинському районах Херсонської області. Під тиском карантинних заходів ценхрус дещо здав свої позиції. Проте вже в 70-х роках його знайшли в Дніпропетровській області на околицях м. Дніпропетровська і м. Новомосковська. Останнім часом колонії ценхрусу малоквіткового виявлені в Миколаєві, Києві, а також у порту м. Рені Одеської області. За межами Америки ценхрус малоквітковий спорадично трапляється в портових містах, куди він заноситься з вантажами, переважно з вовною і бавовною.

Стебла рослини досягають 60 см заввишки, галузяться, і гілочки часто опадають й вкорінюються у вузлах. Колоски, вкриті шипами, легко відламуються, чіпляються до вовни тварин, особливо овець, і розносяться ними. Чіпляються вони також до одягу людей, розносяться сільськогосподарськими машинами і автомобільним транспортом. Одна рослина може дати до 1000 насінин. Здатність до вегетативного розмноження значно ускладнювала винищення бур’яну, оскільки навіть виполоті рослини вкорінювалися й продовжували свій розвиток.

Ценхрус малоквітковий завдає відчутної шкоди сільському господарству. Він псує якість вовни, засмічує просапні культури й випаси, крім того, сіно з домішкою ценхрусу непридатне до споживання.