7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

У Кримській області в районі Великої Ялти поблизу селища Ботанічне місцевий радгосп побудував кілька ставків. Поступово їх береги почали заростати водяними та болотними рослинами. Щільною зеленою щіткою піднялися очерет звичайний та рогіз вузьколистий, широкі листки розправила над водою частуха подорожникова, замайоріли яскраво-рожеві суцвіття плакуна верболистого, зазеленіли береги лучними травами. Прісна вода вабила перелітних птахів, і трав’янисті місцинки правили за притулок водоплавним птахам під час весняних перельотів. На лапках і в пір’ї птахів переносилося насіння рослин з інших водойм, що були на шляху пташиних зграй, і склад прибережної рослинності дедалі збагачувався новими видами.

У 1971 р. співробітник Нікітського ботанічного саду, прекрасний знавець кримської флори професор М. І. Рубцов, помітив серед мешканців ставка чужинця. Це був стрілолист. Але його листки не мали тієї характерної стріловидної форми, через яку весь рід дістав свою назву. Листки у нього були еліптичні, ланцетні або широколінійні. Придивившись, учений побачив, що на відміну від наших стрілолистів тичинки в цієї рослини були з густоопушеними тичинковими нитками. Виявилось, вона належить до північноамериканського виду — стрілолисту широколистого. (Sagittaria platyphylla (Engelm.) J. G. Smith). В СРСР її знаходили лише в Аджарії, на болотах Колхідської низовини та в Західному Закавказзі. Невідомо, як потрапила вона із своєї батьківщини до Кавказу. А в Крим її, мабуть, занесли з якоїсь водойми ті птахи, що відпочивали на березі ставка під час перельоту.

Насіння стрілолисту широколистого дуже дрібне, 2—2,5 мм завдовжки, крилате і має довгий носик. Стрілолист широколистий швидко освоїв нове місце. Уже через 2—3 роки на ставку розвинулися його невеликі зарості. Рослини цвіли і давали зріле, здатне проростати насіння. Але розмножувався стрілолист у Криму переважно вегетативно — шнуроподібними пагонами кореневищ. Про це свідчив характерний вид колоній чужинця, які щільними купами розкидані у воді біля берегів. Так дістав «кримську прописку» ще один іноземний вид.