7 years ago
No comment

Sorry, this entry is only available in
Ukrainian
На жаль, цей запис доступний тільки на
Ukrainian.
К сожалению, эта запись доступна только на
Ukrainian.

For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Якщо кількість наносів зі схилів, що поступили в русла, перевищує транспортуючу здатність потоків, відбувається їх акумуляція, замулювання русла, іноді повне його зникнення і скорочення протяжності річкової мережі. Зіставлення темпів скорочення довжини річкової мережі і середньобасейнових величин інтенсивності ерозії ґрунтів свідчить про вирішальний вплив на деградацію річок ландшафтних умов і характеристик руслового потоку, а не змиву схилу, що залишається, проте, першопричиною самого явища. Певне значення має також пониження рівня ґрунтових вод при зведенні лісів, зневоднення витоків річок і, як наслідок, зниження їх водоносності, пересихання і подальша деградація.

В слабо освоєних землеробством регіонах скорочення річкової мережі не відбувається навіть при малій транспортуючій здатності руслових потоків.

Більш значущим для створення екологічної напруженості є забруднення річок добривами, пестицидами, біогенними елементами самого ґрунту внаслідок ерозії ґрунтів. Через переміщення в процесі змиву фосфору – елемента, що визначає евтрофування водоймищ, умовні концентрації його валового вмісту в поверхневих водах (вони чисельно рівні загальному змісту фосфору в продуктах ерозії, діленому на об’єм поверхневого стоку) 20 мг/л.

З урахуванням коефіцієнтів доставки наносів, переходу фосфору в розчин і умов акумуляції первинні ознаки КЕС (виникнення екологічної напруженості на малій річці) з’являються вже при умовній концентрації фосфору 1-5 мг/л.

Особливе значення для оцінки екологічного стану мають процеси ерозії в зонах радіоактивного забруднення, де переміщення радіонуклідів, що міцно сорбується ґрунтом (цезій-137), знижує густину забруднення на орних схилах і підвищує її в місцях акумуляції наносів схилів, причому густина радіоактивного забруднення в балках, улоговинах і заплавах малих річок підтримуватиметься на первинному (небезпечному для здоров’я людей) рівні дуже довго, навіть тоді, коли на орних схилах завдяки природному розпаду і змиву вона знизиться в три-п’ять разів.