4 роки тому
Немає коментарів

Птахи прикрашають і оживляють природу. Проте надзвичайний інтерес людей до птахів пояснюється насамперед тим, що вони знищують багато шкідників сільського, лісового і паркового господарств.

Комахи розмножуються з величезною швидкістю. Коли їх багато, вони можуть цілком знищити* врожай на великій площі або загубити великі лісові масиви.

У населених пунктах та їх околицях, де створюються нові масиви зелених насаджень — парки, сквери, «зелені зони» тощо, рослини теж потребують захисту від шкідників.

Охорона і приваблювання птахів — ефективний спосіб боротьби з шкідниками.

За день птахи з’їдають величезну кількість шкідливих комах.

Наприклад, синиця за день з’їдає стільки комах, скільки важить сама. Рожевий шпак, якого годували в неволі, тільки за сніданок з’їдав 50—60 комах.

У природних умовах птахи їдять ще більше.

Корольок знищує 8—10 млн. найд рівніших комах за рік. Ластівка за літо ловить від півмільйона до мільйона штук усяких мошок, комарів і попелиць. Подібних прикладів можна навести ще багато.

Приваблювання птахів не потребує багато часу і великих коштів. Одних птахів треба підгодовувати взимку, іншим створити умови для гніздування.

У місцях, де охороняють і приваблюють птахів, пернате населення значно збільшується і відповідно збільшується користь від нього.

Турбота про птахів має бути постійною.

049

Дуже важливо, щоб цим займалися не тільки окремі люди, а й цілі колективи.

Учні, юннатівські секції охорони природи повинні брати активну участь у приваблюванні птахів.

Далі ви дізнаєтеся, як і з яких матеріалів можна виготовити штучні гніздівлі, де їх розвішувати, для яких птахів вони придатні, як і чим підгодовувати птахів узимку.

Штучні гніздівлі

Техніка приваблювання корисних птахів дуже проста й доступна для учнів. Особливо слід приваблювати комахоїдних і мисливсько-промислових птахів. Для них створюють штучні гніздівлі, в яких птахи будують свої гнізда, а в зимовий період у цих гніздівлях почують ті птахи, що не відлетіли на південь.

Крім звичайних гніздівель — шпаківень і синичників, які мають бути обов’язково із знімною кришкою, будують і інші невеликі гніздові будиночки: напіввідкриті гніздівлі для сірих мухоловок, білих плисок, дуплянки та ящикові гніздівлі для качок (крижня, червоноголової черні, гоголя), строкатих мухоловок, галок, сичів, сов. Якщо немає дошок для виготовлення штучних гніздівель, використовують інші замінюючі матеріали — саман, цемент тощо. Для шпаків розві­шують «пляшкові» гарбузи (у них можуть гніздитися й інші птахи), для ластівок будують гніздівлі із суміші цементу й алебастру, для одудів — з дерну або каміння, складаючи їх у вигляді будиночка, для качок ставлять кошики, перевернуті догори дном, або зв’язують очерет у вигляді куреня. Розвішувати штучні гніздівлі треба в місцях, куди б не могли добратися хижаки: на деревах, на стінах будівель тощо.

050

У парках і садках розвішують 3—5 шпаківень і 5— 7 синичників на гектар площі. Слід пам’ятати, що шпаки можуть оселятися колоніями, тому кілька шпаківень можна розвішувати одна біля одної. Висота прикріплення шпаківень—4—10, синичників—3—8 метрів.

Заселені птахами гніздівлі треба періодично перевіряти (видаляти рештки їжі, знищувати кровосисних комах, викидати загиблих пташенят). Після вильоту пташенят треба обов’язково очистити гніздівлю від гніздового матеріалу, провести дезинфекцію окропом. Щоб зручніше було спостерігати за птахами і проводити всілякі роботи, доцільно гніздівлі поступово опускати (на 0,3—0,5 метра), щоб зрештою вони були на висоті людського зросту. Найкраще це робити, коли в гнізді є пташенята, і дорослі птахи відсутні. Щоб перевірити стан гнізда, гніздівлю треба зняти і трохи відійти з нею від місця, де вона була прикріплена. Якщо птах у цей час навіть повернеться. він розшукуватиме гніздо і не звертатиме уваги на людей. Після перевірки гніздівлю слід повісити на те саме місце або нижче. Це можна робити навіть в присутності птахів. Після цього треба обов’язково залишити гніздову ділянку, щоб птах спокійно зміг залізти в гніздо аби погодувати пташенят. Не слід турбувати пташенят, які вже оперилися, бо вони можуть вилетіти з гнізда. Такі пташенята, як правило, гинуть, бо їх не пізнають дорослі птахи і не годують.

Щоб привабити відкритогніздуючих птахів, треба зв’язати кілька гілок куща або підрізати кущ так, щоб потім молоді пагінці утворили кільця, або посадити кущі, щоб створити необхідні природні умови.

Підгодівля птахів

Комахоїдних птахів, які залишаються у пас на зиму, треба підгодовувати, бо взимку для птахів іноді створюються дуже важкі умови для добування їжі. Так, під час ожеледиці, великого снігопаду, у відлигу більшість корму стає недоступною. Короткий зимовий день обмежує час добування їжі. До птахів, яких треба підгодувати, належать синиці, повзики, дятли, пищухи (підкоришники) та ін. Більшість з них тримається біля житла людини або поблизу від нього. Особливістю комахоїдних зимуючих птахів є те, що значна частина з них переходить на живлення насінням різних рослин, тобто на більш калорійну їжу.

Якщо регулярно розвішувати годівниці і в певні години поповнювати їх кормом, то це допоможе зберегти пташок від загибелі та сконцентрувати їх у певному районі. Це сприятиме зменшенню кількості шкідливих комах. Годівниці можуть бути різні: дощечка з бортами по краях, підвішена бляшанка, столик з дахом. Дах захищає корм від дощу і снігу. Для зимової підгодівлі можна використовувати гарбузове, конопляне, кавунове та динне насіння, несолоне сало, кістки, крихти білого хліба, залиті будь-яким жиром. Чорний хліб шкідливий для птахів.

Іноді дуже важливе значення для приваблювання птахів, особливо на півдні, мають створені постійні водопої, зокрема там, де немає природних водойм. Штучно створені невеликі водойми — корита, бетоновані поїлки, жерстяні банки тощо, періодично треба заповнювати водою.

Приваблювання птахів сприятиме не тільки збереженню, а й збільшенню природних багатств.

comments powered by HyperComments