6 років тому
Немає коментарів

Багаторічна сірувато-зелена рослина 60—150 см заввишки, з товстим коротким кореневищем і добре розвиненим головним коренем, що дерев’яніє у верхній частині. Стебла прямо поячі, майже не розгалужені, біля основи здерев’янілі. Нижні та середні листки яйцевидні або видовжено-яйцевидні, неглибоко 3—5 лопатеві; верхні — яйцевидні, цілісні. Усі листки шовковисто-бархатисті від опушення. Квітки великі, блідо-рожеві, розміщуються по кілька в пазухах листків, утворюючи верхівкові китицеподібні суцвіття. Чашечка має підчашу; пелюсток 5; тичинок багато, що зрослися біля основи в трубку. Плід — коробочка, яка при достиганні розпадається на окремі частки. Цвіте в липні — серпні. Росте на вологих луках, заболочених місцях, по чагарниках, берегах річок по всій Україні, але в Криму зрідка.

Латинська назва роду утворена від грецької назви цієї рослини, що в перекладі означає та, що виліковує. Видова назва перекладається з латинської мови як аптечна, лікарська.

Важлива лікарська рослина, лікувальні властивості якої відомі з глибокої давнини. Теофраст, Діоскорід і Пліній у своїх працях зазначали, що ліки з алтеї діють надзвичайно ефективно. У кореневищі й коренях алтеї міститься близько 36 % слизистих речовин і білків, пектин, крохмаль, тростинний цукор, аспарагін, яблучна кислота тощо. Використовують як харчову рослину. Луб’яні волокна стебел придатні для плетіння міцних канатів, циновок тощо. На Сардінії алтея культивується як луб’яна культура. У пелюстках є пігмент, придатний для фарбування вовни. Розмножується насінням і вегетативно діленням куща.

На Україні росте 5 видів алтею.

Алтея лікарська, Алтей лекарственный, ALTHAEA OFFICINALIS L.

Алтея лікарська, Алтей лекарственный, ALTHAEA OFFICINALIS L.