5 років тому
Немає коментарів

Бататорічна шорсткоопушена рослина до 30—60 см заввишки, з багатоголовим кореневищем червонуватого кольору. Стебло прямостояче, порожнисте, малорозгалужене. Прикореневі листки за формою відрізняються від стеблових: прикореневі — перисто-розсічені, черешкові; стеблові — трилопатеві, сидячі. Квітки 5- членні, жовті. Пелюстки вільні, чашечка з підчашею з двох 5-роз-дільних кіл, після відцвітання відігнута донизу. Тичинок і маточок багато. Плоди — багатогорішки. Цвіте з травня до початку серпня. Росте на луках, у світлих лісах, чагарниках, садах, на забур’янених місцях майже по всій Україні.

Латинська назва роду утворена від грецького слова, що означав смачний. Видова назва в перекладі з латинської мови — міський.

Гравілат міський найчастіше росте в тих лісах, де буває багато людей або випасають худобу. У приміських лісах і лісопарках, особливо дубово-грабових, у лісосмугах він скупчений, як правило, поблизу доріг і стежок у місцях з поживним, добре зволоженим грунтом. Приуроченістю до міст пояснюється видова назва рослини, а родова, очевидно, пов’язана з ароматом і смаковими якостями.

Цікава будова маточок і плодів. Кожна маточка має довгий стовпчик, який складається з двох члеників, з’єднаних гачками. Верхній членик, вкритий волосками, швидко опадає, а нижній з гачком залишається. Після достигання плодів він збільшується, дерев’яніє. Міцними гачками плоди легко чіпляються до тварин і людей і так поширюються. Кореневище гравілату має приємний смак і пахне гвоздикою. Молоді й ніжні листки також мають приємний запах і смак, з них виготовляють салати. Використовують у народній медицині.

На Україні росте 2 види гравілату.

Гравілат міський, Гравилат городской, GEUM URBANUM L.

Гравілат міський, Гравилат городской, GEUM URBANUM L.